Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

header.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Středa, 11. května 2016
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Vládkyně všehomíra

Některé ženy mají zkrátka talent. Talent na vládnutí. A to nemusí být zrovna příslušnicemi etnik, kde muži nemají právo bouchnout si do stolu a říci – tak to bude. Vzpomínám si na jednu respondentku z Afghánistánu. Natáčely jsme tam tehdy s kolegyní Jarmilou Štukovou reportáže o životě Afghánek. Většinou to bylo neradostné, samé trápení a týrání.

Až do chvíle, než jsme se potkaly s Hazárkou Mahdžán. V té době byl na stole čerstvý nový zákon, který hovořil o tom, že manžel může své ženě odepřít jídlo, pokud s ním nebude mít sex. A žena musí mít svolení manžela, pokud by si dovolila přijít s nápadem, že chce pracovat. Mahdžán jsme potkali na americké základně v Kábulu, těsně před odletem, kdy jsme šly ještě nakoupit na tamní tržiště.

Základna KAIA je takové město ve městě. Bezpečnostně spolehliví Afghánci tady na tradičním tržišti nabízejí to, co chtějí vojáci mise ISAF vozit domů jako dárky – šperky s modrým kamenem lapis lazuli, tradiční koberce, burky nebo hedvábné šátky. Na tržišti prodávali samí muži – s výjimkou Mahdžán. Hned jsme zamířily do jejího obchodu s žádostí o rozhovor. A znalé afghánských zvyklostí, ptaly jsme se hned, zda bude její manžel souhlasit s rozhovorem.

„Je tady snad?“ opáčila Mahdžán rozhodně. „Není,“ odpověděla si sama ještě rozhodněji. A vyprávěla nám příběh, který ze začátku připomínal všechny ty tragické historky o domluvených sňatcích, bití a násilí. Jenže Mahdžán jednoho dne řekla dost. A začala si doma vládnout sama. Docílila postupnými a nenápadnými kroky toho, že začala o všem důležitém rozhodovat sama. Manžel si toho ani nestihl všimnout. Vytvořila si doma malé království, kterému panovala důsledně a chytře. V Afghánistánu, v zemi, v níž je dobrá koza pomalu cennější než příslušnice něžného pohlaví.

A jak to vypadá v dalekých krajích, kde ženy vládnou tradičně po staletí? Co na to říkají jejich muži? Začtěte se do našeho květnového tématu – nehledě na to, k jaké polovině lidstva patříte.

Lenka Klicperová, šéfredaktorka

MŮJ TIP

Květnové číslo je plné článků o zapadlých vesnicích, zapomenutých koutech a malých městečkách. Každé z nich má ale něco do sebe: někde vás mezi sebe přijmou vězňové, jinde vám podají pečenou opici a třeba ve Francii uspořádají cikánskou pouť k černé madoně.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články