Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3editorial_laz_4_16.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Úterý, 12. dubna 2016
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Je to jen mýtus

Je krátce po bruselských atentátech. Islámský stát udeřil. Nejen v Sýrii, odkud jsem se před dvěma týdny vrátila. V Sýrii je činný stále, každý den zabíjí. Měla jsem tam opět možnost dostat se do přímé konfrontace s jeho příslušníky. Do centra bojů jsem se dostala s malou jednotkou, jejíž hlavní součástí byli teenageři a jedno regulérní dítě. Čtrnáctiletý chlapec, který sotva začal mutovat. Kdybyste viděli, s jakou hbitostí a samozřejmostí se chopil zbraně, když jsme dorazili společně na stanoviště, které bylo pod palbou! Byli to „moji“ hevalové (tak se oslovují mezi sebou příslušníci SDF – kurdských milicí a dalších menšin, které společně bojují proti IS).

A stejně tak já jsem se stala na pár hodin „heval“ Lenkou. Heval je něco jako soudruh, kamarád, druh v boji. Já měla jen foťák, přesto, když jsme došli s jednotkou do opuštěné vesnice u Eufratu, stala jsem se tak trochu jednou z nich. Byla jsem na ně hrdá. Ono to totiž vážně není tak jednoduché, prokázat statečnost v boji, kde sviští kulky kolem uší. Zažila jsem nápor islamistů na bojišti v syrském Kurdistánu. Přesto si myslím, že IS ve své podstatě slábne. Ztrácí území v Sýrii i v Iráku. Dobyté syrské Shaddadi vyvolalo prudkou ofenzivu na Eufratu. Jak se zmenšuje území IS, stupňuje se jeho brutalita.

Nejen útoky v Evropě, ale i popravami uvnitř IS – zejména za dezerci. IS kolem sebe vytváří mýtus o neporazitelnosti a odhodlanosti, ale kdyby byla politická vůle, už dávno neexistuje. Neporazitelní a odhodlaní ke všemu nejsou ani zdaleka všichni jeho příslušníci. Viděla jsem jednoho, který v zajetí plakal. Tonoucí kolem sebe kope, aby se neutopil. Jde jen o to, jak dlouho vydrží kopat a kolik dalších stáhne s sebou. Nenechme se porazit strachem, který kolem sebe IS šíří.


MŮJ TIP

V dubnu budeme aktivní! V Nepálu absolvujeme skvělý trekový trojboj, u nás objevíme půvaby Brd. A pokud se chystáte běžet maraton, dobře si podle našeho článku vyberte, na který se přihlásíte. Chcete při něm kličkovat mezi zvěří, nebo si spíš dát dvojku vína?

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články