Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3editorial_laz_2_16.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Čtvrtek, 11. února 2016
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Duchové u piva

Osobně znám asi jediného indiána – a tím je Mnislav Zelený Atapana. Na něj jsme pomysleli v redakci hned poté, co jsme si vybrali pro únorové LaZ téma Amazonie. Atapana je pro nás vlastně takovým velvyslancem indiánské kultury. Zabývá se indiány desetiletí, rozumí jim – a oni rozumí jemu. Atapana se po příjezdu k tamním obyvatelům doslova sžije s okolím – zahodí oděv, nechá se pomalovat, účastní se magických rituálů. Já bych asi nedokázala takhle ze sebe úplně shodit slupku naší evropské kultury a zvyklostí.

Každopádně Atapana si i tímto získal srdce indiánů. Nevím, co bych si ovšem počala se situací, jakou zažil český indián – v televizi se mu zničehonic zjevil šaman žijící několik desítek tisíc kilometrů daleko! Jednou v Kongu jsem ovšem slyšela něco podobného. Večer jsme trávily s kolegyní Markétou Kutilovou vyprávěním hororových příhod, které se skutečně staly.

Ještě dodnes se mi ježí chlupy na těle, když si vybavím tu chvíli. Sedíte před chatrčí uprostřed pralesa plného rebelů, pijete konžského lahváče (asi Mutzig nebo spíš Primus) a posloucháte příběh své kolegyně o tom, jak se jí doma zjevil duch mrtvého příbuzného. Prošel zdí a normálně zmizel. Jak jsem jinak racionální a mám ke všemu nadpřirozenému jakýsi despekt, tady mi běhal mráz po zádech. Protože vím, že ten, kdo mi to vyprávěl, nebyla nějaká bláznivá ezo žena, ale Markéta, stejně racionální a po všech stránkách důvěryhodná parťačka…

Dosti vzpomínek, zvlášť, když nás s Markétou opět čeká další cesta! V době, kdy čtete tyto řádky, jsem už pravděpodobně v Iráku a třeba už se nám i podařilo překročit hraniční řeku Tigris do syrské Rojavy. Kromě novinářské práce jedeme předat tamním lidem peníze ze sbírky, kterou jsme založily po naší první cestě na tato území, speciálně do rozbombardovaného Kobaní.

Tedy peníze předávat nebudeme, nakoupíme za ně to, co vyhodnotíme na místě jako nejprospěšnější. Chtěla bych poděkovat všem, kteří nás podpořili a sledují naši práci – jak zde v časopise, tak přímo na Facebooku či stránkách www.soskobani.cz

Děkujeme!


MŮJ TIP

Téma Amazonie nezahrnuje jen příběh Atapany. Dočtete se, že kolonizaci zdaleka neodzvonilo. Důvodem ničení pralesů není jen těžba dřeva, ale také zakládání plantáží palmy olejné. Palmový olej je téměř ve všech potravinách a kosmetice. Pozor na něj!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články