Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

editorial.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Čtvrtek, 7. května 2015
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Editorial Lenky Klicperové: Archa pomoci

Nezažila jsem to. Ale viděla jsem nesčetněkrát v životě, co to je, být uprchlíkem. Mít dvě tašky prádla, nemít doklady, být jen člověkem druhé kategorie, kterého nikde nikdo nechce. Proto jsem se ráda zapojila do projektu Archa pomoci (www.archapomoci.cz).

V době, kdy čtete tento editorial, jsem už (snad se nepřihodí něco neočekávaného) v Iráku nebo Sýrii. Pracuji tady s kolegyní Jarmilou Štukovou na sérii reportáží a fotografií, které více přiblíží české veřejnosti, co to obnáší, mít najednou v zemi válku. Muset prchat ze svého domova a být rád, že si zachráním alespoň holý život, protože přesně takhle to je. Když s těmito lidmi mluvíte, cítíte beznaděj, bezmoc a smutek. Většina z nich ví, že jejich domovy zmizely nebo že se do nich nastěhovali jejich sousedé, kteří se raději připojili k extremistům…

Květnové číslo Lidé a Země je věnováno městům Londýn, Šanghaj, Kapské Město… Já už poslední měsíc ale nejvíce skloňuji jména dvou iráckých měst – Erbil a Mosul. Z Mosulu se ke mně dostávají zprávy o životě ve městě okupovaném tzv. Islámským státem. Vzniklo tady podzemní hnutí, v němž se sdružují lidé, kteří chtějí bojovat proti IS.

Už jen tímhle holým faktem a tím, že komunikují s okolím, si koledují o bolestnou smrt. V Erbilu teď zase vybuchla bomba, ve čtvrti, kde budeme bydlet a která byla až donedávna považována za jednu z bezpečnějších. Mnohá místa v Iráku a Sýrii se změnila v peklo. A všude v tomhle pekle stále žijí obyčejní lidé, civilisté. Sledujte jejich příběhy na Facebooku a webu Lidé a Země, jsme partnerem projektu. A pokud můžete, podpořte Archu pomoci – stačí poslat DMS ve tvaru DMS ROK CHARITASVET na číslo 87 777 (roční) nebo DMS CHARITASVET na číslo 87 777 (jednorázová). Jedna DMS stojí 30 Kč, z toho Charita ČR obdrží 28,50 Kč.

V případě roční DMS jde o 12× 28,50 Kč, platíte vždy jednou za 30 dní od zaslání první SMS. Nebo přispějte na účet 55660022/0800, VS: 180 – Irák; a 182 – Sýrie. Pomozme, pokud můžeme, i malá částka se počítá!

Lenka Klicperová, šéfredaktorka


MŮJ TIP

Kromě městských reportáží si určitě nenechte ujít fotoreportáž Václava Šilhy o nečekaně zajímavých kmenech v Indii. A kdybyste chtěli na opravdu zvláštní safari, vydejte se s Michalem Guzim na mosteckou uhelnou pánev. Uvidíte, že to bude stát za to!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články