Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dlouhá cesta k čisté vodě

42-43voda.jpg
Autor článku: Jana Ašenbrennerová, Pátek, 10. dubna 2015
Autor fotografií: Jana Ašenbrennerová
Slovo cholera má pro nás přídech středověké, dávno vymýcené choroby. Pro obyvatele Jižního Kivu je ale stále smrtelnou hrozbou. Řešením je čistá voda, která ovšem zde není takovou samozřejmostí jako u nás.

V Jižním Kivu v Demokratické republice Kongo jsou již po celá léta problém epidemie cholery. Nezisková organizace Action Against Hunger (ACF) tu provozuje projekty zaměřené na hygienu pitné vody, díky které mohou místní lidé riziku nákazy předejít.

Nejrychlejším způsobem, jak ošetřit potenciálně nakaženou vodu, je přidání kapky chloru, který vodu vyčistí, a ta je pak okamžitě k dispozici k pití. Dobrovolníci z regionu mají základnu na břehu jezera a nabízejí chlorování vody těm, kteří si k jezeru přicházejí pro vodu.

Dalším způsobem, jak snížit počet případů cholery, je budování studní, které poskytují čistou vodu. Bohužel ne každý má k takové studni přístup: někteří se musejí vydat na dlouhé vzdálenosti přes kopce, aby se k čisté vodě dostali.

ACF také učí místní komunity základní návyky, které mohou zařadit do svého každodenního života, aby tak zabránily šíření kontaminace zdrojů své pitné vody.

Chlorování je jedním ze způsobů, jak získat nekontaminovanou pitnou vodu.
Často je velice složité změnit návyky místních lidí, kteří jsou po desetiletí zvyklí chodit pro vodu k jednomu místu.
Vybudovat studně nestačí, je třeba lidem (velmi často negramotným) vysvětlit, proč by měli začít chodit delší cestu ke studni než ke znečištěnému rybníčku uprostřed vesnice.
Jezero Kivu využívají obyvatelé města Bukavu nejen jako zásobárnu pitné vody. Do jezera chodí prát, mýt nádobí, ale i konat potřebu.
Rybáři na březích Kivu v Kongu. DR Kongo patří mezi nejchudší země Afriky a navíc východ země stále sužuje vleklá válka, která komplikuje také přístup k nezávadné pitné vodě.
Voda na mytí je vzácnost, pokud si ji musíte donést v kanystru nebo kalabaši ze vzdálenosti i několik kilometrů.
Pro miliony lidí v rozvojových zemích nejsou samozřejmostí hygienické návyky, jako je mytí rukou mýdlem po vykonání potřeby. Nemytí rukou přitom způsobuje zákeřná průjmová onemocnění.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na ně ročně umírá 1,87 milionu dětí do pěti let, což z těchto nemocí dělá druhou nejčastější příčinu úmrtnosti. Přitom mýdlo má k dispozici skoro každý, jde jen o to, vybudovat si správné návyky.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články