Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Delfíni ve Žraločí zátoce

100a.jpg
Autor článku: Karel Kýr, Úterý, 27. listopadu 2012
Autor fotografií: Profimedia.cz
Na západě Austrálie, ve Žraločí zátoce, kvetou nekonečné podmořské louky. Jsou domovem žralokům i drobným rybkám, mořským kravám i delfínům, kteří připlouvají až ke břehu a nechávají se od lidí nakrmit z ruky.

Široká a mělká Žraločí zátoka (Shark Bay) leží v nejzápadnějším místě Austrálie. Dnes se zdá jako ráj zvířat, ale dřívější návštěvníci z ní nadšení nebyli. Nazývali ji Beznadějné místo, Neužitečná zátoka a záliv Zklamání. Dnes sem každý rok přijíždí asi 120 000 turistů. V roce 1991 byla zátoka zařazena na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví.

Kvetoucí domov

Podmořské louky Žraločí zátoky jsou nejrozlehlejší na světě. Rozkládají se na ploše více než čtyři tisíce kilometrů čtverečních. Jedna z nich se táhne v délce 130 kilometrů podél východního ramene zátoky.

Mořské trávy jsou kvetoucí rostliny, které poskytují podmínky k životu neuvěřitelnému množství živočichů, třeba mladým krevetám, drobným rybkám a mnoha dalším tvorům. Je tu i dostatek obživy pro přibližně 10 000 dugongů neboli mořských krav. Tito zvědaví a mírní podmořští savci váží až 400 kilogramů a na podmořských loukách se klidně pasou i ve více než stočlenných stádech.

Žije zde i více než deset druhů žraloků, mezi nimi i obávaný žralok tygří a neškodný žralok obrovský, největší ryba na světě. Žraloci tu žijí společně s delfíny, což vyvrací tvrzení, že „kde jsou delfíni, tam nejsou žraloci“. Vědci dokonce zjistili, že asi 70 procent delfínů v této oblasti má jizvy po útocích žraloků. K fauně zátoky patří i tisíce keporkaků, kteří se zastavují při každoroční migraci na jih. Rok co rok sem také připlouvají tisíce mořských želv, které na místních plážích kladou vejce.

Delfíni ve Žraločí zátoce

Kameny-nekameny

V nejjižnějším výběžku Žraločí zátoky leží laguna Hamelin Pool. Na rozdíl od jiných částí zátoky vypadá jako bez života. Mělká voda se tu rychle vypařuje, takže je vlažná a dvakrát slanější než normální mořská voda. Břeh je lemován zvláštními útvary, které na první pohled připomínají velké šedivé kameny. Jsou to stromatolity – útvary vzniklé působením jednobuněčných mikroorganismů zvaných sinice. Na každém čtverečním metru tu žijí asi tři miliardy sinic.

Tyto organismy produkují lepkavý sliz, který se mísí s minerály získanými z mořské vody. Výsledkem je cementová hmota, kterou sinice vrstvu po vrstvě přidávají ke své stavbě. Tento proces je velmi pomalý. Než stromatolit dosáhne výšky asi 30 centimetrů, trvá to téměř tisíc let. Stromatolity patří mezi nejstarší zkameněliny na světě – jsou staré asi 3,5 miliardy let.

Stromatolity vypadají jako obyčejné kameny, ale jsou to vápnité biogenní usazeniny staré miliardy let.

Delfíní snídaně

Největší atrakcí Žraločí zátoky jsou delfíni skákaví, kteří pravidelně připlouvají k pláži Monkey Mia na poloostrově Denham a beze strachu se přibližují k lidem. V 50. letech minulého století prý připlouvali delfíni až k pláži kvůli lovu ryb. Lidé pak zřejmě začali delfíny krmit a spřátelili se s nimi. K pláži delfíni připlouvají obvykle ráno, často i s mláďaty. Očekávají je davy nadšených turistů, ale strážci parku dbají na to, aby se delfíni nestali zcela závislými na přísunu potravy od lidí.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články