Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dean Potter: Muž, který učil psy létat

64dean3.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 19. Srpen 2015
Autor fotografií: Profimedia.cz
Stalo se to letos 16. května v Yosemitském národním parku. Dean Potter a Graham Hunt se odrazili z vyhlídkového útesu Taft Point a proletěli až do prostoru, kde už obleky wingsuit ani těla nejsou potřeba...

Potter ostatně vždy dával přednost letům na hranici svých možností a často i za hranicí zákona. V Yosemitském parku pravidelně unikal strážcům parku, když přetáhl povolené dva týdny kempování a kromě toho lezl, chodil po laně nad propastmi a provozoval BASE jumping v obleku wingsuit.

Umírání

Úřady v Yosemitském parku tak nebezpečné akce zakázaly, nicméně Dean Potter byl podle svých kolegů „úkaz“, „živel“ a „přírodní síla“. „Je to otázka základní lidské svobody. Nechápu, proč by zákony měly omezovat volný pohyb přírodou, pokud ji neničíme,“ vyjádřil se muž, který vytočil ochránce zvířat svým heslem „Nikdy nenechávej svého psa stranou“ a své rekordní lety podnikal se čtyřnohým přítelem Whisperem připoutaným na zádech.

Umírání v létání

Při posledním skoku měl záda volná, protože šlo o premiérový průlet soutěskou a Dean prostě nechtěl riskovat víc, než bylo nutné. Risk to byl v každém případě a obcházení zákona možná nepřímo zapříčinilo květnovou tragédii. Nejvhodnější místa k wingsuit BASE jumpingu totiž leží právě v Yosemitském parku, a přestože smyslem zákona je zajistit bezpečí dobrodruhů, v tomhle případě má paradoxně přesně opačný účinek.

Skokani a letci v oblecích se ve snaze vyhnout setkání se strážci ke svým exhibicím odhodlávají na sklonku dne – za snížené viditelnosti. Bylo právě tohle příčinou dvojí smrti v soutěsce pod Taft Point? V každém případě platí Potterova slova, která událost na hraně skály mění v symbol jeho velké proměny: „Myšlenka obratu umírání v létání je metaforou základního principu mého života.“


Dean Potter

SKOKY V DATECH

  • Narodil se 14. 4. 1972 ve Fort Leavenworth v Kansasu.
  • Na Univerzitě v New Hampshire se sice stal členem několika lezeckých týmů, ale protože chtěli koučové své svěřence omezovat, odešel ze školy a lezl na vlastní pěst.
  • Se stejnou vášní se věnoval volnému i rychlostnímu lezení a provazochodectví. Ve všech disciplínách pokořoval rekordy.
  • Prosazoval způsob lezení zvaný speed solo, při němž šplhá po skále sám, bez základního jištění a lano používá jen na nejobtížnější ú­seky.
  • V letech 2002 až 2006 prožíval bouřlivé manželství s horolezkyní a wingsuit BASE jumperkou Stephanií Davisovou. Po rozvodu si Stephanie vzala dalšího wingsuit BASE jumpera Marieho Richarda, který se ve svém křídlatém obleku zabil 18. srpna 2013.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články