Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dáma se zaťatou pěstí

020-000.jpg
Eduard Freisler · Lidové noviny, Úterý, 2. října 2007
Evita, Isabelita a nyní Cristina. Argentina opět emotivně mluví o ženě, která zřejmě bude stát v jejím čele. Mezi středolevicovými perónisty se totiž na vrchol dostala manželka současného prezidenta Néstora Kirchnera – Cristina Fernandézová Kirchnerová, které Argentinci neřeknou jinak než Cristina.

Především Evita nyní díky Cristině, která má velkou šanci stát se historicky první zvolenou prezidentkou země, opět ožívá. „Existují pro mě tisíce obrazů Evity,“ říká dnes největší favoritka prezidentských voleb, jež jsou v Argentině naplánované na 28. října. Nejblíže je Cristině, zdá se, obraz Evity jako vášnivého řečníka, který dokázal hypnotizovat davy.

„Ztotožňuji se s Evitou, která se sevřenou pěstí a vlasy svázanými do drdolu bojovně promlouvá do mikrofonů k davům,“ svěřila se nedávno španělskému vydání CNN. Manželka nynějšího prezidenta je s legendární Evitou Duarte Perónovou srovnávána stále častěji. Není se co divit. Cristina by se totiž mohla stát jakousi mocnější Evitou, která prezidentkou zvolena nebyla. Cristina je dnes kandidátkou za perónisty (název strany je odvozen právě od generála Peróna) na funkci prezidenta a průzkumy jí přisuzují čtyřicet až padesát procent hlasů. Mohla by tedy být zvolena již v prvním kole.

Osobnost stále velmi populární Evity jí přitom k úspěchu může výrazně pomoci. Ostatně Cristina při nedávném pětapadesátém výročí jejího úmrtí pronesla v Buenos Aires veřejný projev, v němž se s posluchači podělila o své silné city, které ji od útlého dětství k manželce generála Peróna poutaly. „Ještě jsem ani neuměla číst, ale v jedné knize jsem viděla Evitu s blond vlasy, oblečenou v černém s velkou červenou růží na klopě. Byla jako víla,“ řekla v emotivním projevu Cristina. Kniha, o které se zmiňovala a již našla mezi knihami svých prarodičů, se jmenovala Smysl života. Napsala ji právě Evita Perónová. Po její smrti v roce 1952 se tato publikace stala povinnou školní učebnicí. Tak velký vliv a respekt, jež hraničí až s mýtem, Evita během svého krátkého života získala.

Cristina se k Evitě dnes nejen obdivně vrací, ale částečně imituje i její styl. Při projevu k výročí její smrti bylo znát, že si od Evity „vypůjčila“ některá gesta. Především zaťatá pěst a plamenný styl proslovu ukázaly, že Cristina je onou novou Evitou, jak ji argentinská a potažmo i zahraniční média začala nazývat. Vrcholnou politiku ale Cristina ovlivňuje již léta. Měla stát za mnohými reformami svého muže. Největším úspěchem Néstora Kirchnera je nepochybně fakt, že dokázal zemi vyvést z hospodářského bankrotu, který Argentinu postihl v letech 2001–2002 (šéf Kirchnerova kabinetu Alberto Fernández nicméně tvrdí, že země má sice peklo za sebou, nachází se ale v očistci). Za vlády Néstora Kirchnera byl rovněž zahájen soud s členy někdejší vojenské junty, kteří jsou zodpovědni za takzvanou špinavou válku v letech 1976–1983. Při ní zahynulo či zmizelo na třicet tisíc lidí. Oblíbenou praktikou pachatelů tohoto teroru namířeného proti stoupencům levice či jen sympatizantům opozice byly „lety smrti“: oběti byly shazovány z vrtulníků do Ría de la Plata. Cristina dodnes o této hrůzovládě vášnivě mluví. Nebojí se přitom mířit i do svých vlastních řad. „My perónisté jsme jako Argentinci. Jsme schopni těch nejlepších, ale také nejostudnějších činů. Když byli lidé běžně unášeni a shazováni do řeky, obránci svobody projevu, tedy my, se neozvali,“ prohlásila kdysi Cristina pro argentinský list Clarin.

„Ta ženská moc mluví,“ ulevovali si hned někteří její spolustraníci, kteří se rovněž vysmívali tomu, když na zasedání špiček strany nakráčela ve vysokých kožených kozačkách, v minisukni (její délka prý zůstává stejně krátká jako za studií na právech) a s velkými zlatými náušnicemi. Další její kritici se s nelibostí dívali na její podle nich až umanutou snahu udržet si mladistvý vzhled. Cristina se netají zdravým životním stylem, pravidelně chodí do fitness centra, do masážních salonů či k osobnímu kadeřníkovi. Před kamery předstupuje v luxusních kostýmcích, v lodičkách na vysokém podpatku, s dlouhými bujnými vlasy, silně nalíčená včetně rudé rtěnky. Opravdu vypadá spíše jako módní návrhářka nebo majitelka luxusního obchodu s parfémy.

Hillary – můj vzor

Cristina je ale nepochybně tvrdou a úspěšnou političkou. Média ji proto vedle Evity začala srovnávat i s Hillary Clintonovou. Při bližším zkoumání je zjevné, že s manželkou někdejšího prezidenta USA Billa Clintona má mnoho společného. Obě ženy se se svými muži seznámily na právech, obě jsou respektovanými a nesmlouvavými senátorkami a obě mají šanci na to, aby se ve svých zemích staly historicky prvními prezidentkami. Na Hillary pěla Cristina nedávno chválu pro americký časopis Newsweek. Rýpla si přitom i do svých kritiků: „Velmi se mi (Hillary) líbí. Je to inteligentní, moderní žena. Cítím také ženskou solidaritu, protože i ona musela čelit mnoha útokům kvůli tomu, že se vyjadřovala nebo přímo zasahovala do věcí, které prý první dámě nepřísluší.“ Cristina ví, o čem mluví. Z role argentinské první dámy často vybočovala. Například si vymohla, aby měla svou senátorskou kancelář přímo v sídle prezidenta. Néstora rovněž doprovázela na většinu jeho zahraničních cest. Nemívala ale oddělený program, jak tomu bývá u ostatních prvních dam. Cristina se přímo účastnila rozhovorů či debat s představiteli dané země. Stejně jako Hillary se také dokáže chovat velmi pragmaticky. Podobně vstřícný postoj, jaký Cristina chová k USA, má například i k venezuelskému vůdci Hugo Chávezovi, který je dnes jedním z největších nepřátel Ameriky. Při jejich nedávném osobním setkání si Cristina vzala sytě červený kostým. Zvolila tedy barvu Chávezovy socialistické revoluce. Nutno dodat, že Venezuela posílá Argentině nezbytnou ropu, vztahy proto musejí být přátelské…

Směr, kterým Cristina v případě svého triumfu při prezidentských volbách Argentinu povede, je tak zřejmý. Jako pokračovatelka politiky svého manžela bude nadále upevňovat model sociálního státu s tržními zákony. Možná naváže i na vládu Juana a Evy Perónových, kteří v mnoha obyvatelích Argentiny vyvolali pevnou víru v sílu svých osobností (Juan Perón je dnes pokládán za nejoblíbenějšího argentinského diktátora). Někteří politologové poukazují na to, že si manželé Kirchnerovi chtějí vytvořit jakousi doživotní vládu nad Argentinou tím, že se u moci budou střídat. Néstor by s Cristinou mohl u moci v ideálním případě zůstat až třeba do roku 2020. Zdá se, že jim to opravdu klape nejen v soukromém životě (jsou manželé již dvaatřicet let a mají spolu dvě děti), ale i v tom politickém. Pokud je Néstor přítomen jejím projevům, Cristina často neopomene přímo z pódia se širokým úsměvem vyzdvihnout některé jeho prezidentské kroky.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články