Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Cvak - pravda je venku

10-000.jpg
Milan Vodička, Pátek, 2. února 2007
Řeč bude o revoluci, nástupu nového mediálního věku, ale nejdřív malý dotaz: Máte právě po ruce kus papíru a tužku, abyste mohli zaznamenat, co vám někdo řekl? Spíš ne.

Podívejte, jakou obrovskou sílu nosíte v kapse. Mobil. Je to atomová bomba obyčejných lidí. Otřesete s ní super velmocí. Vlastníte nejen kameru, ale i vysílač. Můžete s ní dokonce změnit svět. A stačí k tomu tak malá krabička. Nic tajného. Všude vám ji vnucují. Je to současně sérum pravdy. Tahle věcička udělá z každého reportéra. Ale není to hračka: od nynějška to má lež těžší a pravda jednodušší. Privilegium ukazovat nezkreslené novinky už nepatří jen úzkému klubu vyvolených nebo samozvaných. Dříve mohli vaše slovo očividného svědka odkopnout z cesty jako smetí. Stačilo říct, že tak to nebylo. Obraz už ale popřít nelze. Každý kolemjdoucí náhle může vyfotit či natočit pravdu a rozeslat ji do světa. Stačí jen vzít mobil a zmáčknout tlačítko. Sílu, kterou nám dává, jsme si už mohli otestovat v malém. Zamávala se špatností ve věznici Abú Ghrajb, kde vojáci mučili vězně. Stačilo pár fotografií. Pěkně zatočila i s princem Harrym, když se objevil v nacistické uniformě. Bylo to v soukromí, ale někdo zvedl mobil a zmáčkl.

Příště už bude těžší vás podvést. Bude složitější lhát. U brány, která hlídá a třídí informace, už není žádný vrátný. Obcházíme filtr. Vždy s sebou někdo může mít mobil a natočit, co se opravdu dělo. Máme moc, kterou ještě plně nechápeme. Když v roce 1963 svou amatérskou kamerou natočil Abraham Zapruder v Dallasu atentát na Johna Kennedyho, trvalo dvanáct let, než se jeho záběry dostaly do světa. U Saddámova videa to pravdě trvalo jen pár hodin. Vítejte do nového světa, kde lež narazila na minové pole. Cvak – a je to.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články