Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Cory Richards: Pohled z hrany smrti

64dobrodruh1.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 13. ledna 2016
Autor fotografií: archiv redakce
Příběhy můžete vyprávět různě: mluvit o tom, co jste slyšeli, vymýšlet nové legendy nebo je prožívat a zároveň dokumentovat. Americký fotograf a horolezec Cory Richards je něco jako vizuální vypravěč a dobrodruh v jedné osobě.

Je to ten typ fotografa, kterého ve studiu potkáte jen velmi výjimečně. Jeho foťák se musí vyrovnat s extrémními podmínkami – a občas prostě nepřežije omrzliny. Jako Canon 5D Mark II při návratu z Gašerbrumu II, na jehož svahu se Cory dostal do lavinové rulety a měl štěstí.

V lavině

Na osmitisícovku Gašerbrum II se dá lézt za dobrého letního počasí, s nosiči, zázemím a výbavou. Ale taky v zimě a bez batohu. Což byl případ Coryho a veteránů zimního lezení Simona Moro z Itálie a Kazacha Denise Urubka. Nikdo jiný to před nimi nedokázal. „Než jsme vyrazili, věděl jsem, že se o to lidé pokoušejí už dvacet šest let,“ podotýká k tomu Cory. „Ale nesnažil jsem se tolik proto, že bych měl být první Američan, který něco takového dokáže.“ Když se rozhodli využít dvoudenního okna v pekelném počasí, museli tušit, že při návratu to bude horší. A tak se i stalo: přivalila se mohutná masa sněhu a ledu a začala hazardní hra o to, kdo zůstane nahoře – jestli sníh, ledový balvan, nebo člověk.

„Jakmile nás lavina zasáhla, strach zmizel. Prostě umíráte. Snažíte se plavat ve sněhu a zůstat nad hladinou. No a pak jsme se najednou zastavili a já měl tvář na vzduchu.“ Simone se vyhrabal první a během pár minut pomohl vyprostit se z lavinového sevření i Denisovi a Corymu. A protože „vypravěč obrazem“ kombinuje lezení s filmováním, celé to dobrodružství stihl i natočit, což mimo jiné znamenalo, že musel vyrazit opravdu nalehko a obvyklou výbavu nechat doma. Syrové drsné záběry se pak staly základem pro filmový hit Cold, který projel slušnou sbírkou festivalů na zlatém koni. Cory a jeho kamarádi na Gašerbrumu sice málem zahynuli, ale na jejich vztahu k riskování všeho druhu to nic nezměnilo. „Když něco milujete, neuděláte to jen jednou. Nemůžu se tam nevracet. Mám to v sobě.“


ZMRZLÁ FAKTA

  • Pochází z coloradského Boulderu a leze od 5 let.
  • Na Gašerbrumu II během jejich sestupu zuřil hurikán a teploty byly minus 45 °C.
  • Rok před výstupem na Gašerbrum II, v roce 2010, Cory zdolal další osmitisícovku Lhoce na hranici Tibetu a Nepálu.
  • Vzhledem k záměru filmovat výstup na Gašerbrum II dovedl Cory minimalistické lezení do extrému. Všechno včetně vody a jídla se muselo vejít do jeho lezecké péřové kombinézy.
Cory Richards
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články