Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Co nevíte o vlajkách XI

12vlajky.jpg
redakce, Středa, 4. listopadu 2015
Paprsky vycházejícího slunce

Sluneční kotouč je znázorněn také na další skupině vlajek, ale nikdy ne celý. Paprsky kolem něj nechybějí nikdy, i když jejich podoba, počet a symbolika jsou rozdílné.

Malawiská vlajka byla přijata v roce 1964 při vyhlášení nezávislosti a tvoří ji tři vodorovné pruhy. Horní černý symbolizuje lid Afriky, prostřední rudý je v barvě prolité krve v boji za svobodu a dolní zelený představuje přírodu. Uprostřed horního pruhu je zobrazeno rudé slunce s 31 paprsky jako symbol naděje na začátku nezávislosti země.

Podobnou vlajku měla Republika Biafra, státní útvar existující v letech 1967–70 na jihovýchodě Nigérie. Na vlajce byl oproti malawiské prohozen horní a střední pruh, čímž se vycházející slunce dostalo do středu vlajky.

Malawiská vlajka

Kiribatská vlajka byla zavedena roku 1979 rovněž při vyhlášení nezávislosti. Dolní část je rozdělena na šest vlnitých pruhů střídavě bílých a modrých, ze kterých na červeném podkladě značícím červánky vychází zlaté slunce, které vyjadřuje polohu země na rovníku. Nad ním letí fregatka stejné barvy, symbol volnosti a síly. Modré pruhy představují Pacifik a tři bílé značí ostrovní skupiny tvořící Kiribati – Liniové, Phoenixské a Gilbertovy ostrovy.

Kiribatská vlajka

Podobná je vlajka Britské Kolumbie. Vlny oceánu zobrazeného třemi modrými vlnitými pruhy na bílém podkladě překrývá horní část slunce ve žluté barvě. Na rozdíl od všech zde popsaných vlajek zde slunce zapadá a symbolizuje umístění provincie na západním pobřeží země.

Vlajka Britské Kolumbie

Vlajka Antiguy a Barbudy byla přijata při vyhlášení autonomie roku 1967. Dominuje na ní vycházející slunce s devíti paprsky, které symbolizuje příchod nové éry. Černý podklad dokládá africký původ obyvatel. Červené trojúhelníky představují energii a jejich uspořádání do tvaru „V“ znamená svobodu (victory). Modrý pás představuje Karibské moře a naději, bílý trojúhelník písečné pláže ostrovů.

Vlajka Antiguy a Barbudy
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články