Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Co nevíte o vlajkách VII

12vlajky.jpg
redakce, Středa, 1. červnaec 2015
Pruhy a státní znak

Velké množství vlajek obsahuje různý počet různě širokých pruhů, přičemž vodorovné (45% všech vlajek) převažují nad pruhy svislými (15 %). Nejčastěji se vyskytují tři pruhy. Příkladem jednoduchých vlajek s pruhy jsou vlajky rakouská a peruánská, které navíc používají pouze nejběžnější barvy, červenou a bílou.

Vlajku Rakouska tvoří tři vodorovné stejně široké pruhy: červený, bílý a červený. Její vzor a barvy odpovídají historickému štítu ze státního znaku. Vlajka patří k nejstarším na světě. Podle středověké legendy bojoval babenberský vévoda Leopold V. při křižáckém tažení roku 1191 tak udatně, že po boji bylo jeho bílé bojové oblečení celé rudé od krve. Když si však sundal pás, oděv pod ním nebyl krví dotknutý. Jedinečný pohled, který se mu naskytl, přijal za svoji symboliku. V roce 1786 se stala červenobíločervená vlajka rakouskou státní vlajkou a od roku 1918 je rakouskou národní vlajkou.

Co nevíte o vlajkách VII

Vlajka Peru sestává ze tří stejně širokých svislých pruhů: červeného, bílého a červeného. Červená barva symbolizuje krev bojovníků za svobodu, bílá právo a spravedlnost. Vlajka byla zavedena roku 1825. Jejím tvůrcem je generál San Martín, jeden z nejvýznamnějších latinskoamerických vůdců boje za nezávislost na Španělsku, který je v Peru považován za osvoboditele země. Roku 1820 ho inspirovali táhnoucí plameňáci, které považoval za dobré znamení, a v barvách červené a bílé navrhl vlajku pro svoji peruánskou legii.

Obě vlajky v podobě s pouhými pruhy jsou vlajkami národními, tzn. takovými, které jsou vyvěšovány soukromými osobami a institucemi. Pokud se do jejich středu přidá státní znak, v případě Rakouska černá orlice, na peruánské vlajce pouze štít ze státního znaku s lamou, stromem chinovníkem a rohem hojnosti, jedná se o vlajku státní používanou státními orgány. Podobné rozlišení národní a státní vlajky mají i další státy, např. Andorra, Srbsko, Španělsko, Ekvádor, Guatemala, Haiti, Salvador nebo San Marino.

Co nevíte o vlajkách VII
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články