Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Co nevíte o vlajkách VI

10vlajka2.jpg
redakce, Středa, 27. května 2015
Červená a bílá II.

Dalšími státy, na jejichž vlajce se skví pouze červená a bílá barva, jsou zakavkazská Gruzie a tichomořské Království Tonga. Obě vlajky používají motiv tvořený červeným křížem na bílém pozadí, známém jako kříž svatého Jiří z anglické vlajky (viz časopis LaZ 1/2015).

Gruzínská vlajka, ač byla přijata až 14. ledna 2004 po tzv. Růžové revoluci, která svrhla režim prezidenta Ševardnadzeho, patří k jedněm z nejstarších na světě, jelikož vychází z historické vlajky středověkého Gruzínského království. Její existence je doložena už ve 14. století. Vznikla na základě tzv. jeruzalémského kříže, používaného rytíři při křižáckých výpravách. Velký kříž červené barvy jdoucí přes celou vlajku ze středu jejích stran je doprovázen čtyřmi malými kříži uprostřed každého z bílých polí. Symbolizuje gruzínskou ortodoxní církev.

Vlajka Království Tonga je červená s bílým obdélníkovým levým horním rohem, v němž leží zkrácený středový kříž červené barvy. Kříž je tonžským národním symbolem a naznačuje, že obyvatelstvo souostroví se hlásí ke křesťanství. Červená znamená barvu Kristovy krve. Původně byla tonžská vlajka celá bílá s červeným křížem uprostřed. Aby nemohla být zaměňována za vlajku Mezinárodního červeného kříže, byla vložena do rohu červeného pole podle vzoru. Po vyhlášení nezávislosti na Velké Británii roku 1970 tuto podobu své vlajky používá Tonga i nadále.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články