Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Co nevíte o vlajkách IX

12vlajky.jpg
redakce, Středa, 2. září 2015
Slunce jasně září

Naše nejjasnější hvězda se stala velkou inspirací pro vlajky Uruguaye, Makedonie a Tibetu.

Uruguayskou vlajku tvoří čtyři modré vodorovné pruhy na bílém poli. V bílém čtverci v levém horním rohu je populární jihoamerické žluté májové slunce svobody s osmi rovnými a osmi zvlněnými paprsky ve žluté barvě s černou kresbou. Vlajka byla inspirována vlajkou Argentiny, jež vedla v letech 1825–1828 válku za uruguayskou nezávislost proti Brazílii.

Vlajka Uruguaye

Vlajka Makedonie byla přijata 5. října 1995, aby byl vyřešen spor se sousedním Řeckem. Makedonie po vyhlášení nezávislosti v letech 1992– 1995 používala vlajku se zlatým vergínským sluncem (symbol starověké Makedonie). To se nelíbilo sousednímu Řecku, protože provincie Makedonie používá podobnou vlajku. Makedonci byli nuceni kresbu slunce změnit: skládá se z červeného listu se žlutým sluncem s paprsky dotýkajícími se okrajů vlajky.

Vlajka Makedonie

Tibetská vlajka je vlajkou neexistujícího státu. Uprostřed je zasněžená hora symbolizující Tibet. Na vrcholku září žluté slunce, zpoza něj vychází šest červených pásů jako symbol původních šesti tibetských kmenů. Před horou stojí dva sněžní lvi reprezentující sjednocení duchovního a světského života. Vlajka je ze tří stran lemována barvou zlata, které je symbolem Buddhova učení. Strana bez lemu pak vyjadřuje otevřenost Tibetu vůči nebuddhistické­mu učení.

Vlajka Tibetu
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články