Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Co nevíte o vlajkách IV

12vlajkavb.jpg
redakce, Středa, 11. března 2015
Pozůstatky velké říše

Vlajka Velké Británie (více v čísle 1/2015) přináší svědectví o značném rozsahu bývalého britského koloniálního impéria. Union Jack je ve zmenšené velikosti umístěn v levém horním rohu u žerdi, tzv. kantonu, na vlajkách některých bývalých britských kolonií, především zemí, které jsou členy britského Společenství (Commonwealthu). Austrálie, Nový Zéland, Britské Panenské ostrovy, Anguilla, Kajmanské ostrovy, Montserrat, Turks a Caicos, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Falklandy, Cookovy a Pitcairnovy ostrovy mají Union Jack na tmavě modrém podkladě, u vlajek Tuvalu a Fidži ho zdobí světle modré pozadí a na bermudské vlajce vlaje v červeném poli.

Vlajka Austrálie má v levé spodní části modrého pole umístěnou bílou sedmicípou hvězdu, zvanou Federation Star (Hvězda federace). Jejích šest cípů symbolizuje šest svazových států, sedmý je společný pro dvě nezávislá federální teritoria. V pravé polovině vlajky leží dalších pět menších hvězd, které představují souhvězdí Jižního kříže.

Na novozélandské vlajce je rovněž znázorněn Jižní kříž, ale pouze čtyřmi hvězdami v červené barvě s bílým lemem. Další můžeme nalézt také na vlajce Tuvalu, kde devět žlutých hvězd symbolizuje jednotlivé ostrovy souostroví. Také na vlajce Cookových ostrovů představují hvězdy bílé barvy hlavní ostrovy a jejich stejná velikost a uspořádání do kruhu naznačují rovnoprávnost a vzájemnou závislost jednotlivých členů tohoto ostrovního společenství. Ostatní vlajky s Union Jackem doplňuje místo hvězd znak konkrétního území.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články