Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Čínští Kazaši, poslední nomádi

130-1.jpg
Robert Mikoláš, Pátek, 17. září 2010
Kazaši patří k posledním etnikům v Číně žijícím ve volné přírodě. Z celkového počtu 1 milion jich na 40 tisíc stále žije tradičním způsobem ve volné přírodě, nejvíce u jezera Sayram v autonomní oblasti Sin-ťiang, přestože se je komunistická vláda snaží přestěhovat do měst a vesnic. K jejich udržovaným zvykům patří i obřízka chlapců.

N a pastvinách obklopených zasněženými vrcholky pohoří Ťan-šan a z jedné strany i jezerem Sayram panuje čirý ruch. U kůlů jsou přivázány stovky koní, vedle nich stojí motorky se sedly zdobenými vyšívanými dekami, uprostřed několik jurt. Největší zájem ale budí nejstarší členové klanů.

Nejváženějším je sedmdesátiletý Kerimbek. Navíc právě kvůli jeho vnukovi se dnes celá sláva koná: „Jde o nejdůležitější den v životě celé rodiny. Můj pětiletý vnuk totiž bude obřezán. A součástí celého obřadu jsou i různé slavnosti, na kterých nechybí koňské závody, zápasy nebo třeba zdvihání žen muži,“ vysvětluje Kerimbek. Kazaši jsou totiž muslimové a obřízka u chlapců představuje od narození první významnou událost.

Sám pětiletý Samgar si důležitost okamžiku příliš neuvědomuje a s kamarády pobíhá okolo. Krátce na to ale začne hrát hudba a přítomní se začínají srocovat. Všichni usedají do kruhu a Samgarovy rodiče se synem přicházejí. Vedle nich se postupně staví jeho „kmotři“, nejváženější a nejstarší muži ze všech okolních kazašských rodů. Postupně se modlí a každý mu zároveň přeje do života to nejlepší. Nakonec všem okolo sedícím i stojícím rodiče malého Samgara poděkují.

A podobná povinnost nakonec čeká i na něho. Záhy poté dostává spoustu květin i velký dárek, šlapací auto. Oficiální část programu končí a na řadu přichází tanec, samozřejmě nejprve sólo pro rodiče, ke kterým se ale rychle přidávají i ostatní. Vše probíhá v přírodním amfiteátru, kde nad hlavami svítí nebe a pomyslné zdi tvoří zelené stráně luk a pastvin i šedé vrcholky hor. Kazaši se snaží dodržovat staleté zvyky, i když je komunistické úřady zahánějí do panelových sídlišť.

V současnosti žije v celé Číně přes milion Kazachů, z toho zhruba 90 procent na území autonomní oblasti Sin-ťiang. Jen několik desítek tisíc z nich, spolu s Mongoly a Kyrgyzy, odolává a dává přednost tradičnímu způsobu života po vzoru předků, tedy spaní v jurtách a chovu dobytka a koní prohánějících se po širokých pastvinách. Otázkou je, kdy z těchto plání u jezera Sayram zmizí navždy a čínští turisté se na ně budou jezdit dívat už jen do kulturních domů jako na atrakci.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články