Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Čínská řasa dlouhověkosti

shutterstock_190046543.jpg
Autor článku: Pavla Apostolaki, Čtvrtek, 30. června 2016
Autor fotografií: Shutterstock
Chcete-li sfouknout na svém narozeninovém dortu sto svíček, vydejte se na Chaj-nan (Hainan). Druhý největší ostrov Číny je totiž výsostným územím tradiční čínské medicíny, která vám může prodloužit věk.

Do formy vás v jižní provincii republiky dostanou akupunktura, akupresura, termální koupele a fytoterapie. Její zdroje tvoří i místních 137 bylin, které lékaři využívají k léčbě onemocnění včetně rakoviny. Před jednadvaceti lety však k léčivým rostlinám přidali i chlorelu: řasu, jež se pěstuje na ostrově na ploše 1,2 milionu m2.

„Naše kultivační rybníky leží daleko od města, od center těžkého průmyslu i od zemědělských farem. Pěstování tak není zatíženo pesticidy, herbicidy a dalšími toxiny. Také podzemní vody a jejich pH testujeme několikrát do roka. Ročně tak vyprodukujeme přibližně 400 tun řasy,“ říká s hrdostí zaměstnanec Liao.

Pod vlivem slunce

Chlorela se nejprve kultivuje v laboratoři ve skleněných láhvích a poté ji pracovníci vysadí do chovných rybníků. Pro svůj vývoj potřebuje dostatek slunečního svitu. Na Chaj-nanu se v něm může vyhřívat až 2600 hodin v roce. Díky těmto příznivým podmínkám pak bují neuvěřitelně rychle.

Od počátečních dvou mikronů vyroste na osm až deset. První sklizeň tedy nastane za měsíc, další následují díky hbitému buněčnému dělení každých sedm až deset dnů. Zelená biomasa se po sběru šetrně vysuší, čímž vznikne smaragdově zelený prášek. Ještě než jednobuněčnou sladkovodní řasu stlačí v továrně do tablet, musí projít takzvanou dezintegrací neboli narušením buněčných stěn. Ty má chlorela velmi pevné. Proto zabraňují živinám proniknout a posléze se vstřebat v trávicím traktu. Po úpravě však absorpce proběhne lehce a osmdesát procent (což je maximální hodnota vstřebatelnosti u chlorely) účinných látek vstoupí do lidského organismu.

Festival dlouhověkosti

Každý rok se také na ostrově zdraví koná Nan-šan – festival dlouhověkosti uctívající nejstarší muže a ženy Chaj-nanu. Zatímco křepčí v ulicích města San-ja (Sanya), jejich velké fotografie oslavně běhají na digitálním displeji. A komu je sto a víc, dostane během akce mimořádný dárek. Může si s ostatními „mlaďochy“ vyšlápnout na výlet do hor. Nicméně ani mladší ročníky nemusí zoufat. Jsou pro ně připraveny speciální semináře na téma „Jak se dožít dlouhověkosti“.

CHLORELA

Do povědomí se dostala díky objevu nizozemského botanika a mikrobiologa Martina Wilhelma Beijerincka v roce 1890.

Je nabitá aminokyselinami a nutričně významnými látkami – nyní se testuje jako potenciální vesmírná potravina pro kosmonauty.

Obsahuje antioxidant lutein, který chrání oční čočku a sítnici před šedým zákalem a ztrátou zraku.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články