Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Chudáci indiáni? Ale proč?

010-000.jpg
Milan Vodička, Úterý, 1. červnaec 2008
Sotva se objevily fotky amazonských indiánů, kteří (aspoň se to říká) žijí jako v době kamenné, nastal hromadný pláč: chudáci, bylo by jim lépe, kdyby je nikdy neobjevili. Tohle je zničí.

Klidně byste to podepsali. Zní to tak logicky. Ale je to hloupost. Je to jen hezké pokrytectví. Jako když vám boháč tvrdí, že bez peněz by mu bylo líp.

Bylo, někdy snad ano. A někdy si to opravdu upřímně myslí. Ale bez nich by mu většinou bylo mnohem hůř. Podobně se to má i s těmi indiány.

Přeju jim, aby si mohli žít i nadále svým vlastním životem, ale to neznamená, že si myslím, že je to lepší život.

Takhle nějak se na ně ale díváme. Snadno podlehneme dojmu, že žijí krásným životem přírodních lidí, kolem je divoký, leč nádherný prales, žádný stres, žádný šéf, žádné dluhy, natož blbci na silnicích.

Jenže tahle romantická idyla má odvrácenou stranu: obyčejný slepák je tam smrtelná nemoc, průměrný věk dožití je asi tak pětatřicet. Rodiny se rozpadají po stálých válkách se sousedy. A v tom nádherném pralese je bahno, jedovatí pavouci, nemoci.

Vše má dvě strany. Indiány teď, pokud budou objeveni, začnou otravovat turisté a misionáři, mohou je napadat naše choroby, ohrozí je ohnivá voda, kvůli níž se rozpadnou rodiny, a možná některé z nich pozabíjejí dřevorubci nelegálně kácející prales ve velkém. Tak to v Amazonii bohužel chodí.

Náš svět zválcuje jejich idylický život „ušlechtilých divochů“, jak se jim kdysi říkalo.

Jenže: pořád vám přijde jejich život úžasný? Zkuste ho sami – když vám dítě smrtelně onemocní, šaman ho bude léčit zaříkáváním a dýmem. (Na druhou stranu: to dítě nemůže přejet auto.) U zapadlých amazonských indiánů jsem strávil pár dnů. Fotky vypadají romanticky, skutečnost byla mnohem horší.

Obavy, že vezmeme objeveným indiánům jejich svět, mi připomněly, jak mě v prosinci 1989 přijeli varovat italští známí, abychom nekopírovali Západ s kapitalismem, butiky a nablýskanými ulicemi.

Zachovejte Prahu tak, jak ji máte teď, radili. Líbila se jim šedá a rozpadávající se: pro ně byla něco jako skanzen, v němž oni ovšem nemuseli žít. Přesto měli svým způsobem pravdu. Nynější život není tak klidný, je divočejší, ale o to zajímavější a nabízí toho víc.

S těmi indiány je to podobné.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články