Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Chris Davenport a Ted a Christy Mahonovi: objevitelé zapomenutých hor

hory.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 25. května 2016
Autor fotografií: archiv redakce
Se slávou hor je to podobné jako s tou lidskou. Některé vrcholy jsou tak věhlasné, až přestávají být lákavé ke zkoumání, zatímco opodál postává mnohem zábavnější kopec, kterého si nikdo nevšímá jen proto, že jeho nejvyšší bod vyjadřuje nepatrně nižší číslo.

Tak třeba Jagged Mountain neboli Zubatá hora, vysoká 4222 metrů. Leží v odlehlé oblasti amerického Colorada, známé jako Weminuche Wilderness. Když k ní loni v květnu zamířila trojice profesionálních skialpinistů, musela sejít z turistické stezky a dva dny se trmácet sněžným terénem. Přelézat kmeny vyvrácených stromů a vůbec si užívat zimní horské romantiky, která vyvrcholila sjezdem zapomenuté Zubaté hory. Nikdo před nimi to ještě neudělal, což neznamená, že by to bylo tak zásadně obtížné, ale – prostě to nikoho nenapadlo.

Stovka nejvyšších

Ve chvíli, kdy se trio pustilo dolů po svahu, nezačal ale jen prvosjezd neznámého kopce, ale vrcholila mnohem významnější událost: Chris, Christy a Ted jako první zdolali Velkou stovku neboli sto nejvyšších vrcholů nejhornatějšího amerického státu.

Trvalo jim to dva roky a nejspíš ještě větší výzvou než zdolání počtu kopců bylo, aby se všichni tři při své vytíženosti vůbec sešli. A proč vlastně každý nejel sólo, jak jsou zvyklí? „Mnoho těch vrcholů je opravdu obtížných,“ krčí rameny Chris Davenport. „Jsou to vážně těžké výstupy i sjezdy, a když jste sám, je snazší to vzdát. V týmu nechcete zklamat své kolegy a taky je nenecháte padnout. Navzájem se motivujete.“ Což bylo potřeba, protože skialpinisté si z Colorada odvážejí seznam nanejvýš třiapadesáti čtrnáctitisícovek (myšleno ve stopách).

Přidat k nim dalších 47 záseků znamená slevit bezvýznamných pár metrů. Jenže zatímco na čtrnáctitisícovkách víkendy připomínají lyžařské demonstrace, sousedního o pár desítek metrů nižšího vrcholu si nikdo nevšímá. Což znamená, že na rozdíl od oblíbené třiapadesátky k nim v průvodcích nenajdete prakticky žádné informace.

SNĚŽNÁ TROJKA V DATECH

Dvojnásobný světový šampion v extrémním lyžování Chris Davenport (45) byl zařazen mezi 25 nejlepších lyžařů a skialpinistů USA. Objevil se ve více než 20 lyžařských filmech.

Christy Mahonová (40) se kromě skialpinismu a vysokohorského lyžování ve všech jeho extrémních podobách věnuje i běhu. Zúčastnila se 20 ultramaratonů včetně legendárního 100mílového Leadvillu.

Ted Mahon (43) má na kontě kromě Everestu a jiných himálajských vrcholů i 1. sjezd severní stěny nejvyšší hory polárního kruhu Gunnbjorn Fjeld a stejně jako jeho žena Christy úspěšně běhá ultramaratony.

Trojice uvažuje o dalším kroku v podobě Dvoustovky. Nicméně všichni tři si na tenhle projekt dávají mnohem snesitelnější termín než na Stovku – do konce života.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články