Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Čeští piráti u egyptských břehů

15-cesti-pirati.jpg
Autor článku: redakce a T. Beránek, Úterý, 8. března 2011
Autor fotografií: ČTK
Návštěvníci egyptského pobřeží Rudého moře mohou během letošní zimy spatřit pirátskou loď s českou vlajkou na stěžni. Replika korzárské plachetnice českého mořeplavce Augustina Heřmana z 18. století, s níž přepadával španělské obchodní lodě v Karibské oblasti, byla počátkem prosince spuštěna na vodu v egyptském Suezu.

Briga La Grace, což znamená „půvabná“, je dlouhá 32 metrů a široká šest metrů, do výšky 25 metrů se tyčí stěžně s plachtami o ploše téměř 400 m2. Plavidlo je školní lodí, která na jaře zamíří z Rudého moře do Středozemního a příští zimu bude brázdit vlny Karibiku. Loď je určena pro třicetičlennou posádku, která si může vyzkoušet, jak kdysi mořeplavci tahali lana nebo jak určovali směr plavby pomocí sextantů a astrolábů. „Pasažéry mohou být nejen kadeti námořních škol, ale i lidé zajímající se o dávné plavby,“ uvádí mluvčí projektu Jiří G. Souček.

„I když je loď replikou historické plachetnice, uvnitř je vybavena moderní nautikou, motorem a nezbytným komfortem. A též naprosto splňuje všechny bezpečnostní předpisy,“ dodává. La Grace byla sice postavena v egyptských loděnicích, některé části však byly vyrobeny v truhlářské dílně Viléma Pavlici ve Valašském Meziříčí.

Dřevo na stěžně pochází z Vysočiny. Autoři na stavbě plavidla po několikaletých přípravách pracovali bezmála dva roky a museli využít plány podobného typu lodi, protože původní nákresy plachetnice La Grace se nedochovaly. Použity byly podobné postupy jako před staletími, proto loď v maximální možné míře odpovídá její dávné předchůdkyni. Podrobnosti o projektu naleznete na www.lagrace.cz

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články