Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Cesta za energií

086-000.jpg
Michal Mirgos, Úterý, 31. října 2006
Stejně jako v dobách hippies se vydávaly tisíce lidí z celého světa za oslavami barev a pocitů na několikadenní mystické festivaly, tak i dnes se dá něco podobného podnikat. Festivalů se všude koná habaděj, avšak jeden z nich, Boom Festival, se vymyká nejen konceptem, ale i zpracováním. Odehrává se v portugalském městečku Idanha-a-Nova, ležícím v těsné blízkosti španělských hranic.

Okres Idanha-a-Nova leží v regionu Beira Bajza ve východním Portugalsku, v kraji s velmi silnými křesťanskými tradicemi. Městečko je postaveno na svahu oproti dominantní rozlehlé planině Beira Bajza Granary. Idanha má velmi dlouhou historii, první obyvatelé se tu usídlili již před vznikem římské říše. Katedrály a nespočetné množství zřícenin dělá z okresu žijící historické muzeum. Mnohé církevní stavby byly restaurovány biskupy už v 16. století, avšak stále si uchovávají původního římského ducha. Do Portugalska jsme se dostali pozdě večer a usídlili se na benzinové stanici. Všude se pohybovala spousta lidí v roztodivných oblecích a kostýmech, připravujících se na jedinečnou událost. Čekali jsme neuvěřitelných patnáct hodin ve frontě na vjezd do areálu, a ačkoli to vypadá skoro hrůzostrašně, nebylo to ani trochu nepříjemné.

Boom Festival je globální umělecké, hudební a kulturní setkání pořádané každé dva roky na sluncem vysušeném místě blízko jezera Idanhaa-Nova. Významnou část představení tvoří novinky z oblasti videoa audioprodukce, umělecké instalace a workshopy. Organizátoři se letos uchýlili k záměru připravit festival čistě v symbióze s přírodou. Koncept festivalu je přísně zaměřen na biologické stavební materiály a kultivaci okolního prostředí.

Ústřední dominantou hlavního pódia se stala nejvyšší pagoda z bambusu, která byla kdy v Evropě postavena. Její rozměry byly impozantní (výška 26,5 metru a rozloha 2500 m2). Na tuto náročnou práci sem přijel odborník na podobné stavby z indonéského ostrova Bali. Stavba trvala dva měsíce a výsledek stál skutečně za to. Nádherná pagoda byla celá poseta různými světly, reflektory, lasery. V noci se z mystické stavby stala kosmická loď připravená kdykoli vzlétnout. Nejzajímavější částí festivalu byla Liminal Village. Koncept vzdělávacího střediska propojeného s neuvěřitelným množstvím produkce byl jaksi mimo hranice dnešní běžné společnosti. S lektory z celého světa bylo možné okusit tajemství témat ze všech možných oborů, zaměřit se na praktické využití svých dovedností či relaxovat. A co po protančené noci? Jednoznačně relaxovat, nechat se masírovat, vyzkoušet nové i staré techniky. Práce s tělem a myslí probíhala za asistence odborníků na fyzioterapii ve speciálně designovaném prostředí založeném na geometrických principech vesmíru. Mezi nejoblíbenější patřily techniky akupresury, indiánské masáže hlavy, shiatsu, reiki a různé pokusy s psychoakustikou. Na „Exchange market“, tedy na jakémsi bazaru, jste zase mohli vyměňovat věci, které nepotřebujete. V noci vše vypadalo jako v některé z orientálních zemí pulzujících životem, světly a neutuchající energií. Horké letní dny bylo možné trávit v překrásné ambientní zahradě. Její bambusová konstrukce byla velmi sofistikovaně propojená se stromy, světly a obrovskou plochou pokrytou kobercem k relaxaci. Hudba byla všude a všude se také tančilo. Japonské rituální tance, exotické kostýmy, turecké břišní tanečnice… Byl to takový svět sám pro sebe.

První Boom Festival se konal v roce 1997 na venkově. V průběhu let se vyvíjel nejen koncept festivalu, ale i množství účastníků, a tak byli organizátoři nuceni přesunout festival na jiné místo. Po prvotních obavách úřadů i obyvatel Idanha-a-Novy se ukázalo, že podobná událost může mít pozitivní vliv na chod celé komunity, pokud se zbaví předsudků. Díky prozíravosti místní samosprávy se festival, kam přijedou na pár dní tisíce lidí z celého světa, obejde bez policejních razií.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články