Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Cesta přes Grónsko

14-gronsko.jpg
red, Úterý, 6. dubna 2010
Dvacátého dubna se vydává Petr Horký do Grónska na svoji další polární expedici. Zatímco v roce 2008 spolu s Miroslavem Jakešem uskutečnili nejdelší český pochod k severnímu pólu, tentokrát je cílem přechod tohoto největšího ostrova světa z východu na západ, od „moře k moři“.

Veškeré zásoby jídla a paliva si nesou a táhnou sami, protože v pusté oblasti není žádné osídlení ani základna. Pochod napříč Grónskem má několik etap – první je samotné zahájení cesty, nástup na ledovec, potom stoupání až na jeho vrchol a konečně sestup z ledovce na proslulé kótě 660. Pokud se toto všechno podaří, bude před cestovateli posledních zhruba 45 kilometrů k mořskému pobřeží, aby byl přechod „dokonán“.

Cesta přes pevninský ledovec tohoto ostrova se řadí mezi nejnáročnější polární výpravy. Ani Inuité, kteří na ostrově žijí, se sem nevydávají za lovem a jejich první pokusy o překonání ostrova z východu na západ se odehrály teprve před několika lety. O podobnou výpravu se čas od času pokoušejí čeští dobrodruzi, ale zatím jen tři expedice byly úspěšné. Informace z cesty můžete sledovat na www.piranhafilm.cz

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články