Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Český neokolonialismus

tgb, Středa, 2. května 2007
Prvního března začala sbírka „Národ tobě, Járo Cimrmane“, jejímž cílem je shromáždit prostředky na projekt Expedice Altaj-Cimrman spojený s nazváním dosud údajně bezejmenného vrcholu v pohoří Altaj jménem zneuznaného českého génia.

Otázkou však zůstává, nakolik etické je pojmenovat horu, která sice nemá oficiální ruský název, ale místní obyvatelé, Altajci, pro ni jméno mají: Kara Kaja. Většinu vrcholků pokládají za sídla bohů a zpráva, že ze vzdálené země přijedou lidé, kteří chtějí horu přejmenovat, na ně musí působit stejně neuvěřitelně jako na Čechy případné sdělení, že Řípu musí být v rámci Evropské unie dáno jiné jméno.

„Bezejmenné hory takové nadmořské výšky na Altaji nejsou. Všechny mají ruská jména, nemluvě o těch altajských,“ říká Světlana Tuchtěněvova, etnografka altajistiky Surazakovova ústavu. Expert v ochraně přírody a spolupracovník organizací UNESCO a WWF Čagat Almašev hodnotí projekt slovy: „To je absolutní nesmysl. Všechny hory, údolí, a dokonce i kameny mají svá jména.“ Podobný počin může být vykládán jako projev neokolonialismu. To, že cimrmanologové v tisku svůj záměr prezentují jako „pokoření hory“, tomu napovídá. Na posvátnou horu, pokud se na ni vůbec vystupuje, se musí stoupat s pokorou, a ne s cílem ji pokořit.

Proč tedy financovat výlet několika dobrodruhů do Altaje? Nebylo by smysluplnější sbírku zaměřit třeba na stavbu školy pro chudé altajské děti? Kdyby z takto získaných peněz postavená škola nesla Cimrmanovo jméno, nebyla by to ta správná propagace českého génia?

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články