Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Český Banát

128-4.jpg
redakce, Středa, 31. března 2010
Expozice v Letohrádku Kinských v Praze přibližuje návštěvníkům doklady života české komunity v rumunském Banátu, která se po dobu dvou set let vyvíjela v odtržení od české majoritní společnosti, ale v mnohých rysech si zachovala duchovní i materiální hodnoty tradiční kultury.

Expozice v Letohrádku Kinských v Praze přibližuje návštěvníkům doklady života české komunity v rumunském Banátu, která se po dobu dvou set let vyvíjela v odtržení od české majoritní společnosti, ale v mnohých rysech si zachovala duchovní i materiální hodnoty tradiční kultury.

Návštěvníci tak mají možnost se důkladněji seznámit s tradicí i současností tohoto mimořádně zajímavého kraje nad Dunajem na hranici Rumunska a Srbska – malého kousku vzdálené země, kde se přes všechny peripetie osudu dodnes uchovaly nejen stopy české tradice, ale i čistý český jazyk. Výstava důkladně seznamuje nejen s materiální i duchovní kulturou českých vesnic v rumunském Banátu, ale i s tamní krajinou a přírodou, která místní život stále značnou měrou ovlivňuje.

Vedle řady dokladů všedního života ze sféry zemědělství, hospodářství a obživy českých krajanů se návštěvníci mohou důkladně seznámit i se slavnostními chvílemi obyvatel českého Banátu v podobě svátečních krojů, svatebních oděvů či unikátních masek a dalších zvykoslovných předmětů spjatých s výročními i rodinnými zvyky. Nedílnou součástí výstavy je i fotografická galerie seznamující s všedními i svátečními okamžiky ze života česky hovořících obyvatel rumunského Banátu.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články