Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

České fotografie pobouřily africké velvyslance

14-1.jpg
red, Úterý, 14. září 2010
Česká fotografka vystavuje snímky z Afriky v Koreji - a afričtí velvyslanci to bojkotují. Africké muzeum v Yeongwolu (provincie Gangwon, tři hodiny cesty od Soulu) hostí výstavu fotografky Líby Taylor zachycující její více než 25letou práci v Africe.

Výstavu zorganizoval český velvyslanec v Korejské republice Jaroslav Olša jr., známý právě svou láskou k Africe, spolu s bývalým korejským velvyslancem v Nigérii a ředitelem muzea Čcho Mjung-hengem. Fotografie vzbudily značný rozruch, především tím, že zachycují Afriku bez příkras. Překvapením pro organizátory je vysoká návštěvnost a pozitivní články v korejském tisku, ale naopak i reakce některých afrických velvyslanců.

Pro ně tyto fotografie naprosto absurdně nepředstavují ten správně „vybalancovaný pohled na Afriku“. Podle jejich názoru „ukazují jen to nejhorší a negativnější“ z Afriky, což by prý mohlo poškodit pohled na jejich kontinent z pohledu možných korejských investorů. „Velvyslanci se zřejmě zalekli některých fotek na pozvánce. Mailem mne vyzvali, abych jim ukázala celou kolekci fotek předem. To jsem odmítla, ale pozvala jsem je na vernisáž. Oni se ale rozhodli ji bojkotovat.

Na otázku položenou prostřednictvím listu Korea Times, jak by si představovali fotografie, které by se z Afriky měly vystavovat, ghanská velvyslankyně zaslala redakci fotografii vládní budovy v Akře,“ říká Líba Taylor. Přes protesty afrických velvyslanců má ale výstavní soubor Neviňátka u Korejců velký úspěch, ačkoli zachycuje dramatické události jako například důsledky válek, hladomorů nebo všudypřítomnou chudobu.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články