Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Celým světem na stereoskopech

126-001.jpg
redakce, Čtvrtek, 14. ledna 2010
V roce 1858 se po deseti letech emigrace vrátil domů Vojta Náprstek (1826-1894) a ihned začal budovat veřejnou knihovnu jako kulturně společenské centrum.

V roce 1858 se po deseti letech emigrace vrátil domů Vojta Náprstek (1826–1894) a ihned začal budovat veřejnou knihovnu jako kulturně společenské centrum. Návštěvníkům byly k dispozici knihy, noviny a časopisy, ale také obrazové materiály. Fotografie se stala módní záležitostí a sám Náprstek začal vytvářet další sbírku. V roce 1862 navštívil s delegací českých vlastenců Světovou výstavu v Londýně a zde nakoupil první stereoskopy a fotografie.

Je pozoruhodné, že již v prosinci 1862, po návratu z Londýna, otevřel Náprstek na Střeleckém ostrově z přivezených exponátů l. průmyslovou výstavu a nechal ji rovněž stereoskopicky vyfotografovat. Všechny tyto stereoskopy položily základ pozdější velké sbírky, která byla a je dodnes chloubou Náprstkova muzea v Praze.

Knihovna muzea dnes vlastní více než 8000 obrázků na papíru i skle, černobílých i kolorovaných, od profesionálních i amatérských fotografů. Tematicky zahrnují jak pohledy na města a jejich památky, tak i přírodní krásy, události a výjevy ze života lidí na celém světě. Právě fotografie různých národů a etnických skupin jsou dodnes velmi zajímavým fondem, který doposud nebyl nikdy samostatně vystavován. Výstava je umístěna na schodišti a podestách Náprstkova muzea.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články