Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Bomba letí pod vámi

10-1.jpg
Autor článku: Milan Vodička, Středa, 8. prosince 2010
Autor fotografií: www.profimedia.cz
Tento článek je nejlépe číst za letu letadlem nebo pokud poletíte v příštích pár dnech. Lidičky, jestli létáte letadlem a trpělivě držíte při prohlídkách na letišti jako ovce, právě jste se dozvěděli, že vás otravují vlastně zbytečně. Ne že by to celé bylo k ničemu: jen hned vedle vás je neviditelná díra, kterou nějak zapomněli ucpat. Než vás pustí do letadla, profiltrují vás od hlavy k patě a seberou vám pastu na zuby i nůžtičky na nehty.

Projdete rámem, sundáte si opasek a hodinky a někde i boty. Co byste pro své bezpečí neudělali, že. A pak: bum! Za letu vás klidně může vyhodit do povětří výbušnina, která byla hned pod vámi v nákladovém prostoru, protože tam se zřejmě na nějakou tu bombu nekouká. Milá jemenská al-Káido, vřele děkujeme za to, že jsi nás na to upozornila. Vyšlo to nejlíp, jak jen mohlo: dostali jsme echo, ale nakonec nic nevybouchlo. Ale bylo to o fous.

Jemenci poslali pár zásilek s výbušninou do Ameriky a díky tomu jsme dostali dvě zprávy. První byla vysloveně špatná: letecké cargo neprochází stejnými kontrolami jako my. Druhá je ještě horší: i kdyby procházelo, stejně by nic nenašli. Přesně takhle to totiž je. Zásilky od al-Káidy na několika letištích překládali z letadla do letadla a nic. (Díky ale zaslouží také skupina řeckých levičáckých teroristů, kteří jen o pár dnů později posílali po Evropě letecky rovněž zásilky s bombami a proběhlo to úplně stejně.) Už známe důvod. Snad tu pravdu unesete.

V roce 2008 se na světě kontrolovala asi jen tři až čtyři procenta nákladu v pasažérských letounech, tedy toho, který vezou letadla kromě vašich kufrů. Optimističtější údaje uvádějí, že těch procent je deset až patnáct. To znamená, že terorista má pořád skoro devadesátiprocentní šanci. Brr… Dokonce vyšší: Jemenci použili výbušninu PETN. Rentgen ji neodhalí. Z toho, co se dělo na letišti v Británii, když tam dostali hlášku o výbušnině z Jemenu, vstávají vlasy hrůzou. Věděli, kde mají hledat. Věděli, že tam něco má být. A přesto nic nenašli!

Prohlásili, že náklad je čistý. Teprve když jim po telefonu z Dubaje kdosi vysvětlil, jak se PETN najde, objevili ho. Je to docela šokující. Tentokrát se nic nestalo, takže máte pocit, že to máme pod kontrolou jako vždy. Zase je načapali. Jenže tentokrát za happy endem není nic než náhoda. Všechno „propálil“ jeden alkáidista, který se rozhodl dezertovat, a tak vybalil všem, co věděl. Abychom získali představu o rozsahu problému: zhruba 60 procent veškerého zboží přepravovaného letecky do USA letí v letadlech s pasažéry. Závěr zní, že jsme opět na políčku nula. Zničit letadlo stále není nijak složitá věc. To jen my naivkové jsme si mysleli, jak dobře nás na letištích chrání. *

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články