Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Boj o turisty začal

34-1.jpg
Markéta a Michael Foktovi, Pátek, 9. červnaec 2010
Pro Čechy je Řecko, kde vzdálenost k moři není z žádného místa delší než sto čtyřicet kilometrů, doslova zaslíbenou zemí. Každoročně jej navštíví téměř čtyři sta tisíc českých turistů, které láká k odpočinku zdejší uvolněný přístup k životu. Ten se sice Řecku více než nevyplatil, ale to na věci nic nemění. Naopak. Řečtí hoteliéři začínají vytahovat nejvyšší trumfy, aby přilákali cizince.

Constantine Kokosis, velvyslanec Řecka v České republice, říká: „Díky ekonomické krizi stojí země na prahu zcela nové epochy. Lidé se pomalu probírají ze šoku a otevírají oči. Již nyní však pochopili, že spoustu věcí musejí od základu změnit. Pokud to neudělají, dobrovolně přistoupí k hospodářské sebevraždě. Řecko nemá téměř žádný těžký průmysl. Osmnáct procent našeho hrubého domácího produktu tvoří příjmy z cestovního ruchu. Nikdo z Wall Street nám tedy nemusí radit, abychom si zájem turistů udrželi za každou cenu.“ Řekové proto zapojili instinkt přežití a svůj obraz v očích návštěvníků mění na všech frontách. Vědí, že musejí obstát v konkurenci s levnějším Tureckem. Zároveň si potřebují zachovat náklonnost svých největších chlebodárců z řad německých turistů a návštěvníků z Velké Británie. Na jedné straně se snaží udržet ceny, a to i navzdory zvýšení daně z přidané hodnoty a spotřebních daní pohonných hmot, alkoholu a tabáku. Na straně druhé radikálně mění své chování a vztah k turistům.

Ačkoli se lidé logicky obávají, aby se jejich dovolená ve čtvrté nejoblíbenější destinaci neprodražila, děje se v současné době spíše pravý opak. Vedoucí turistických organizací na řeckých ostrovech se snaží dělat maximum pro to, aby turisty do země sužované krizí opět přilákali. Například podle předsedkyně výboru pro propagaci turismu na ostrově Chíos zlevnili majitelé své bungalovy a pokoje k pronájmu až o třicet procent. Hoteliéři pak o patnáct. Půjčit auto si zde můžete až o dvacet procent levněji.

Constantine Kokosis, řecký velvyslanec v Česku, říká: „Zájem turistů si musíme udržet za každou cenu!“

Nikos Giakoumelos, předseda stejné organizace na Zákynthu, uvádí standardní snížení cen v restauracích a tavernách o deset až dvacet procent. Stejná čísla oznamuje i ostrov Kos. Lze tedy konstatovat, že se ceny ubytování a služeb všeobecně snižují v řádu deseti až třiceti procent. Platí to přitom jak pro tradičně levnější Jónské ostrovy, tak pro destinace v Egejském moři, což ocení zejména individuální cestovatelé. Jak je možné, že to nakonec jde? Jednoduše – Řekové začali uvažovat ekonomicky. Snaží se nejprve snižovat vlastní náklady, případně je nést na vlastních bedrech, aby turista nic neobvyklého nepoznal. Co by naopak návštěvníci poznat měli, je širší úsměv na tváři. Na Ródu místní obyvatelé například na důkaz vřelosti a bezpečnosti přivítali první turisty oblečeni v lidových krojích.

Pokles návštěvnosti?

Jak vypadají prognózy z pohledu návštěvnosti českých turistů Řecka na letošní rok? „Oproti loňskému roku se dá určitý pokles očekávat. Ale vzhledem k tomu, že jsou Češi zvyklí své dovolené ze čtyřiceti procent pořizovat za pět minut dvanáct, nelze v tuto chvíli odhadnout přesnější údaj,“ říká Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Plusem letošní sezony je navíc příznivý kurz eura a téměř sedmnáctiprocentní snížení cen zájezdů do Řecka na poslední chvíli. V zemi se není čeho obávat. Většina turistů letí přímo do svých ostrovních dovolenkových destinací a případným dramatickým událostem se na hony vyhnou. Podle velvyslance Kokosise se totiž bouřlivé reakce na současný vývoj omezují pouze na velká řecká města.

34_3_jpg_4c37170de8.jpg

Vydejte se tedy na stránkáchz LaZ do země helénské, která světu dala neuvěřitelných padesát tisíc slov, mezi nimiž jsou taková, bez kterých si cestování snad ani nedovedeme představit. Poznáte, která to v následující větě jsou? Přejeme vám, abyste si z katalogu Řecko 2010 vybrali svou harmonickou dovolenou a na krásných fotografiích zachytili úchvatné scenerie nezapomenutel­né země.

Správná odpověď: katalog, harmonie, fotografie, scenerie.


Fakta charakterizující Řecko

Oficiální název: Řecká republika (Ellinikí Dimokratía)
Hlavní město: Athény Nejvyšší bod: Mýtikas (2919 m n. m.)
Počet obyvatel: 11 305 000
Úřední jazyk: řečtina
Náboženství: pravoslaví, částečně řeckokatolické
Vznik: 25. března 1821 (odtržením od Osmanské říše) Prezident: Károlos Papoúlias
Předseda vlády: Geórgios Papandréou Měna: euro €

Administrativní rozdělení: 13 krajů rozdělených do 51 prefektur a 1 autonomní mnišský stát

  • K Řecku patří okolo dvou tisíc ostrovů a ostrůvků převážně v Egejském moři. Obydlených jich je okolo 160. Jen 18 ostrovů má více než 10 000 obyvatel.
  • Řecko je členskou zemí Evropské unie (od roku 1981) a NATO (od roku 1952).
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články