Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Bitva o Malibu

130-001.jpg
Vít Pohanka, Středa, 16. prosince 2009
Cher, Pierce Brosnan, Mel Gibson... Výčet celebrit, které mají nebo aspoň měly adresu v Malibu, by byl dlouhý.

Ale nenechte se mýlit. Slavným patří jen celkem malá část města zvaná Malibu Colony. Domy jsou tam k mání od 1,5 do 6 milionů dolarů. Pokud nejste připraveni takovou částku investovat, dostanete se do přísně střežené a ohrazené plážové enklávy jen stěží. Ale nezoufejte, zbytek Malibu patří běžným smrtelníkům.

Nebylo to tak odjakživa. O veřejný přístup na tuhle část pobřeží se totiž dlouho a urputně bojovalo. Začátkem 20. století vlastnila pozemky v téhle části Kalifornie vdova po velkopodnikateli Fredericku Rindgovi. May Rindgová byla odhodlaná udržet za každou cenu zdejší pobřeží nedotčené průmyslovým rozvojem a zástavbou rostoucí od Los Angeles.

První pokus o výstavbu Jihopacifické dráhy podél pobřeží May Rindgová obratně odrazila. Železniční společnost sice mohla získat právo na nucený výkup půdy ve veřejném zájmu, ale pokud už na místě vedla jiná soukromá trať, právo ztratila. Vdova Rindgová proto nechala urychleně z vlastních zdrojů vybudovat asi 25 km dráhy do přístavu v Los Angeles hlavně pro hospodářské účely vlastního ranče, a železniční magnáti ostrouhali.

Zákeřnější a hlavně nepřemožitelný nepřítel přišel v podobě automobilu a rozvoje silnic. May Rindgová dlouhá léta vzdorovala a bránila výstavbě veřejných cest na své půdě. Po mnoha soudních přích s úřady ale nakonec podlehla. Se silnicemi přišly služby pro motoristy a turisty a postupně i obytné čtvrti.

May Rindgová svou bitvu o soukromí v pobřežním ráji asi nevyhnutelně prohrála. Dnešní celebrity, užívající si klidu ve svých vilách v Malibu Colony, s veřejností uzavřely něco jako příměří, na které ovšem dohlížejí zaměstnanci ochranky střežící všechny přístupy.

V Malibu je ale i jinak dost toho, na co se dívat a čeho si užívat. Koneckonců celé město zabírá skoro 35 kilometrů pobřeží, které tvoří z největší části celoročně sluncem prohřáté a scénicky zajímavé pláže. Jsou čisté: kouření, alkohol, a dokonce domácí mazlíčci jsou přísně zakázáni. Ne všechny pláže jsou veřejné, ale na mnoha z nich se můžete brouzdat Pacifikem. Ale jestli nemáte neopren nebo nejste otužilci, plavání v moři se moc nedoporučuje.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články