Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Bílý elixír věčného mládí

108osel3.jpg
Autor článku: Pavla Apostolaki, Středa, 30. března 2016
Autor fotografií: Profimedia.cz
Už egyptská královna Kleopatra používala k zachování půvabu v koupelích oslí mléko. Kamkoli cestovala, doprovázelo ji stádo tří set oslů, aby měla bílý elixír stále k dispozici. Dnes je oslí mléko opět ve středu pozornosti díky svým jedinečným vlastnostem.

Na venkově departmentu Gers, necelých 100 km západně od Toulouse, se to ušatými býložravci jen hemží. Na jedné z farem dvacet tři lichokopytníků přežvykuje zcela přírodní krmi, kterou tvoří tráva, seno a ječmen. Po celý rok pobíhají venku na lukách, v lesíkách a v případě nevlídného počasí najdou azyl v přístřešcích.

Usedlost o rozloze 37 ha totiž hospodaří podle zásad kontrolovaného ekologického zemědělství s certifikací Ecocert. Kromě toho tvoří i centrum pro zachování plemene pyrenejského osla, jehož počet povážlivě klesl. Hnědobílé zvíře dříve sloužilo lidem v horách, dnes se uplatňuje jako tažná síla v organickém zemědělství či jako „ekoturistický průvodce“.

Budoucnost patří ušatcům

„Dojení oslího mléka vyžaduje trpělivost. Provádíme jej ručně třikrát denně, a to nanejvýš pět měsíců. Oslice vyprodukuje jeden a půl až dva litry mléka, na rozdíl od krávy, která poskytne až třicet litrů za den. Navíc mládě musí být přítomné vedle své matky, která jinak mléko nevydá,“ vysvětluje celý proces Emmanuel.

„Poté sladký produkt dvakrát přefiltrujeme, nalijeme do sterilních, nerezových bandasek a uložíme do mrazicího boxu. Následně mléko dopravíme v chladírenském voze do laboratoře, kde se za pomoci lyofilizace uchovají všechny jeho léčivé vlastnosti,“ dokončuje výčet gaskoňský sedlák. Namáhavá práce se mu však vyplatí. Oslí mléko, složením podobné lidskému mateřskému, vykupují firmy vyrábějící organickou kosmetiku.

Přidávají jej do mýdel, krémů, balzámů na rty, šamponů a sprchových gelů. V poslední době jeví zájem o oslí mléko také medicína a zdravá výživa. Mimo jiné se užívá jako restorativum, kdy obnovuje tělesné funkce po dlouhých a vyčerpávajících onemocněních, zejména trávicí soustavy.


OSLÍ MLÉKO

  • Již doporučoval proslulý řecký lékař Hippokrates na hojení ran a na zmírnění bolestí kloubů.
  • Obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, C, D, E, minerály (vápník, hořčík, fosfor, železo, zinek), stopové prvky a esenciální mastné kyseliny (omega-3 a omega-6).
  • Redukuje vzniklé vrásky, zpomaluje tvorbu nových a stimuluje tvorbu kolagenu.
  • Hydratuje a skvěle ošetřuje pleť postiženou ekzémy, akné a lupénkou.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články