Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Bernina expres slaví letos 100 let

16-bernina-expres.jpg
red, Úterý, 22. června 2010
K symbolům Švýcarska patří vedle čokolády, sýrů a hodinek neodmyslitelně i vlaky. Jízda je tady zážitkem, a proto jsou některé trasy také tak využívány. Cílem není dostat se z místa A do místa B, ale užít si cestu samotnou a především jedinečné výhledy a technické zázraky, které vám místní tratě nabízejí.

Nejatraktivnější trasy, tzv. panoramatické, mají i své názvy a speciální vlakové soupravy, které jsou z velké části prosklené až ke stropu a klenuté tak, aby vám nic nebránilo ve výhledu na okolní vrcholy. Vlak, i když se nazývá expres, pozvolna klouže krajinou a vy nevíte, kam dříve zamířit fotoaparát. Jedna z nejznámějších – a švýcarští znalci tvrdí, že i nejkrásnější – je panoramatická trasa nazývaná Bernina expres.

Projíždí kantonem Graubünden a vede ze švýcarského Thusis do italského Tirana. Letos slaví již sto let od zahájení provozu. Nejvyšší bod je průsmyk Bernina 2253 m n. m., nejnižší pak italské Tirano 429 m n. m. Trať vede doslova od ledovců až k palmám. Vlak urazí celkem 122 km, projede 55 tunely a přes 196 mostů. Část trati byla díky své jedinečnosti zapsána v roce 2008 na seznam UNESCO. Stavba samotná vyvolává obdiv laiků i vlakových nadšenců. Více na www.berninaexpress.ch

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články