Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Bergenská železnice

018-002.jpg
mj, Čtvrtek, 11. prosince 2008
Jedna z nejkrásnějších železnic v Evropě, vedoucí napříč Norskem z Osla do Bergenu, je pro milovníky železnic opravdovým pojmem. Jedná se o technicky neobyčejnou a turisticky velmi přitažlivou trať, která překonává napříč z východu na západ Skandinávské pohoří.

Myšlenka postavit železnici, která by spojila dvě největší města tehdy ještě spojeného švédsko-norského království, vznikla v roce 1871. Bergen byl od nepaměti nejvýznamnějším přístavem na západním pobřeží Skandinávie a jeho spojení se Stockholmem -tehdejším hlavním městem – bylo více než žádoucí. Stavba byla náročná především na úseku Bergen-Oslo, kde trať překonává členitý horský terén. Upřímný obdiv zaslouží zvláště úsek přes zaledněné a po tři čtvrtiny roku zasněžené pohoří Hardangervidda, kde bylo třeba v krajně nepříznivých vysokohorských podmínkách prorazit řadu tunelů a postavit sněhové bariéry pro dlouhé období severské zimy.

Do provozu byla trať uvedena v roce 1909. Na sedmihodinovou jízdu z Osla do Bergenu vyjíždí každý den několik vlakových souprav. Dnes vozí hlavně turisty z celého světa.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články