Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Begijnhof

015-001.jpg
dp, Pondělí, 2. února 2009
Uprostřed rušného města ve čtvrti Singel je za zdmi vysokých amsterodamských domů schovaná malá „oáza klidu“ jménem Begijnhof. Atmosféra i uspořádání domů a prostoru uvnitř rozlehlého dvora více připomíná vesnickou náves než pulzující náměstí velkoměsta.

Uprostřed rušného města ve čtvrti Singel je za zdmi vysokých amsterodamských domů schovaná malá „oáza klidu“ jménem Begijnhof. Atmosféra i uspořádání domů a prostoru uvnitř rozlehlého dvora více připomíná vesnickou náves než pulzující náměstí velkoměsta.

Begijnhof byl postaven (r. 1346) jako útočiště pro béguines – světské katolické sesterstvo, které žilo podobně jako jeptišky (ovšem členky tohoto sesterstva neskládaly klášterní slib a mohly se kdykoli svévolně vdát, pokud dospěly k tomuto rozhodnutí). Tyto ženy zde měly za úkol starat se o chudé a nemocné či vychovávat opuštěné děti. Původní stavby ve dvoře nevydržely četné amsterodamské požáry, a proto novější, většinou cihlové, domy zde stojí od počátku 17. století. Výjimku tvoří číslo 34 Houten Huis (Dřevěný dům), což je jedna ze dvou posledních dřevěných staveb v Amsterodamu. Dřevěné domy se po zákazu v roce 1521 přestaly ve městě stavět, aby se zmenšilo riziko velkých požárů. Naproti dřevěnému domu se tyčí anglický kostel, který byl sesterstvu zkonfiskován a roku 1607 dán do užívání protestantům prchajícím z Anglie. V této době si ženy v místní kapli vybudovaly tajný kostel, aby stále mohly vyznávat svou katolickou víru. Tady probíhaly utajené bohoslužby, kterých se účastnili i jiní katolíci, a to až do konce 18. století, kdy byla ve městě opět nastolena náboženská tolerance. Sesterstvo se tak v Begijnhofu dokázalo udržet i přes řadu náboženských převratů hlavně díky svému sebezapření a mocným stykům. Přestože poslední béguine, sestra Antonie, zemřela v roce 1971, tradice obývání Begijnhofu svobodnými ženami pokračuje i nadále. To je patrné zejména za slunečného počasí, kdy ženy, podle holandského zvyku, vysedávají před svými vchody s knihou v ruce nebo v klidu sousedsky probírají události posledních dnů.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články