Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Beaune město na víně

114-000.jpg
Jan Šmíd, Pátek, 3. Srpen 2007
Burgundsko je pozoruhodný kraj. Právě tady se pěstuje vůbec nejlepší víno nejen v celé Francii, ale možná na celém světě. Pásmo mezi Dijonem a Beaunem získalo označení Zlatý svah - Cote d'Or a samotný Beaune leží celý na víně. V podzemí města totiž najdete nekonečné sklepy plné sudů s vínem.

Největší pozoruhodností města je však středověký hospic.

Ten dal v polovině patnáctého století postavit Nicolas Rolin, kancléř burgundského vévody. V té době sužovala mnoho lidí Beaune chudoba a hlad, stoletá válka region naprosto zdecimovala, proto Rolin postavil jakési centrum pro chudé a nemocné. Podobných zařízení existovala v té době řada, ale tato stavba se od ostatních v mnohém lišila.

Především v tom, že na rozdíl od těch ostatních působil hospic veselým dojmem, ukázal, že špitál nemusí být jen ponurým místem. Barevný interiér byl vyzdoben obrazy okolní krajiny, ale i portréty nejdůležitějších osobností města. Jejich autoři prokazovali smysl pro ironii, když je umisťovali do těsné blízkosti zvířecích hlav, aby tak demonstrovali pochybnou morálku některých z těchto mocipánů i jejich poživačné sklony.

Jako nejdůležitější medicína se tady podávalo víno.

Už tehdy se vědělo o jeho léčivých účincích, a tak ho lékaři běžně ordinovali, aniž k tomu potřebovali nejmodernější lékařské studie, které blahodárné působení tohoto laskavého nápoje na lidský organismus opravdu potvrzují. A upřímně řečeno, pokud pacienti pili tak kvalitní víno, jaké burgundský region produkuje dnes, tak se ani příliš nelze divit tomu, že jim šlo tak k duhu.

Časem se rozkřiklo, že v hospici používají neobvyklé léčebné metody a o „hospitalizaci“ začali projevovat zájem i bohatší lidé. A tady vlastně začíná slavné období tohoto špitálu. Pobyt v hospici si totiž museli bohatí lidé uhradit. Platilo se v té době čímkoli, ale velmi často i kvalitními vinicemi. Nemocnice tak získala cenné pozemky, které vlastní až dodnes.

Zvenčí nevypadá stavba nijak impozantně, ale sotva projdete pokladnami, otevře se před vámi nádherný dvůr se střechou z barevných glazovaných tašek a nádvoří obepínají dřevěné arkády. V hlavním sále chudých najdete po obou stranách místnosti dvaadvacet postelí seřazených za sebou jako ve vlaku, všechny mají červené závěsy i deky. Zřejmě si tehdy ještě mysleli, že červená uklidňuje. Soukromí zajišťovala pacientům jedině plenta, kterou si mohli zatáhnout, aby k nim nebylo vidět. Ale pokud někdo vedle skučel, určitě se nemohli ubránit spoluúčasti.

Každý třetí týden v listopadu se na nádvoří tohoto středověkého hospice koná aukce vín, která pocházejí z šedesáti hektarů těchto vinic, jež dnes částečně patří hospici a částečně také okolním nemocnicím. Ceny vydražených vín určují sazby pro celý letošní ročník a účastní se jich i slavné osobnosti. Není bez zajímavosti, že na dva tisíce láhví koupil v loňském roce například známý herec Jean Reno.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články