Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Astana Zázrak ve stepi

162-1.jpg
Autor článku: Martin Dorazín, Úterý, 30. listopadu 2010
Autor fotografií: www.profimedia.cz
Nové hlavní město Kazachstánu letos oslavilo 12. narozeniny. Astana je dílem prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který se rozhodl opustit tradiční metropoli Almaty a tisíc kilometrů jižněji postavit hypermoderní stepní velkoměsto. Prezident nařídil, aby při pohledu na Astanu „začala bít srdce občanů silněji a duše se naplnila hrdostí“. Pravdou je, že výsledek opravdu nenechá nikoho chladným.

Astanu navrhl světoznámý japonský architekt Kišo Kurokawa jako pečlivě promyšlený celek, jehož centrem je pyramida. Podle Kurokawova projektu se má město do roku 2030 kolem pyramidy rozrůstat. Nejbližší okolí pyramidy dotváří Palác nezávislosti a Umělecká univerzita. Do původně jednotného konceptu nového města však postupně zasahovaly vlivy bohatých kazašských společností, jejich bossů a politiků, kteří si impozantní sídla upravovali po svém.

Výsledkem je podivná směsice budov, které si místní lidé pojmenovali po svém. Obrovskému obytnému věžáku, který se nápadně podobá známým moskevským palácům Stalinovy epochy, říkají Mraveniště, oficiálně se však jmenuje Triumf Astany. Budovu ministerstva dopravy lidé přejmenovali na Zapalovač a nedaleký ošklivý kruhový palác na Injekční stříkačku. Každé správné velkoměsto musí mít vyhlídkovou věž. Má ji samozřejmě také Astana. Stojí uprostřed a připomíná obrovský pohár pro vítěze zápasu gigantů. Ze skleněné koule ve výšce 97 metrů se nabízí jedinečný pohled na centrum města a všechny ty prapodivné stavby; autorem mnohých z nich byl legendární architekt Norman Foster. Věž se jmenuje Bajtěrek. Z koule je vidět také nový palác Chan-šatyr, který připomíná křivě postavenou jurtu kolosálních rozměrů. Právě tady se letos konaly velkolepé oslavy sedmdesátin prezidenta Nazarbajeva maskované jako Den města.

Chan-šatyr, který odkazuje na tradice kočovného kazašského národa, je obrovským zábavním centrem se stovkami butiků a umělými plážemi s pískem přivezeným až z Malediv. Prezident Nazarabajev dbá na to, aby jeho země byla příkladem etnického a náboženského smíru. V prosklené špičce Pyramidy míru a souladu proto pořádá schůzky vládců světa a věřícím nabízí meditace v nové mešitě, synagoze nebo křesťanských chrámech. Sám sídlí v osamoceném paláci Ak Orda, naproti parlamentním, vládním a soudním budovám. Rozlehlá prostranství kolem těchto impozantních staveb jsou zcela pustá. Nejsou tady kavárny ani lavičky. Majestát nejvyšší kazašské moci vyžaduje důstojnost a klid. Za zábavou musí člověk do centra, ale raději taxíkem, protože pěšky je v Astaně všude daleko.

Místem se ve stepi šetřit opravdu nemusí. Společenské centrum se ustálilo kolem umělého kanálu řeky Išim. Jeho nábřeží se vpodvečer mění v korzo nebo spíš molo, po kterém se prochází mládež, která jako by sestoupila přímo ze stránek módních časopisů. Centrum Astany je zónou bohatých Kazachů, jejichž zisky plynou z nerostného bohatství této země. A tomu vděčí i za svou futuristickou tvář dnešní Astana.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články