Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Alsaské stínohry

75-000.jpg
František Zvardoň, Pondělí, 20. dubna 2009
Alsasko, země teprve čtyři století pod vládou Francie, je nejen rájem vinařů a gurmánů, ale také fotografů. Stačí nasednout do helikoptéry a krajina se vám ukáže jako fantastický obraz plný čar, linek, vlkovek a barevných přechodů, v němž slunce hraje neuvěřitelné hry se světelným stínem.

Mrazivý zimní den – zimní den – nevlídné počasí nám dlouho bránilo ve vzletu, ale nakonec se vše zdařilo a hrad Koenigsbourg jsme viděli v plné kráse, ozdobený límcem husté mlhy. Alsasko je nejkrásnější na podzim, kdy se ze zelených vinic stane zlaté moře. Vinné sklepy ve vesnicích v údolí skrývají pravé poklady.

Z ptačí perspektivy vypadá vše trochu jinak. Stromům přisuzujeme formu života, a ony přitom leží pokáceny na zemi, vedle svých pařezů. I stopy lidské činnosti vypadají z výšky malebně, jako výtvarný počin. Muž řídící traktor si asi neuvědomuje, jaké bizarní představení hraje svým nebeským divákům…

Zapomenutá krajina se zelenými loukami a osamělými vesničkami je okrášlena zákruty řeky Sarre. Horní fotografie zachycuje květinová pole v Morsbronnu.

Jako motýlí křídla vypadá z výšky molsheiská křižovatka. Vlnitá krajina Kochersbergu, rozdělená tisíci políčky, dostává z výšky podobu grafiky, která se stále mění: každým dnem, světlem, obdobím…

Asi nejhezčí obcí Alsaska je pro mnohé Eguisheim. Její ochranná zeď je téměř kulatá, a tak vesnice, stojící tu již od středověku, vypadá při pohledu z nebes jako dětská stavba z kostek. Z blízkých kopců dohlížejí na Eguisheim tři opevněné hrady.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články