Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Alpy 8x jinak

130-1.jpg
Autor článku: Veronika Valtrová, Pondělí, 6. prosince 2010
Autor fotografií: www.profimedia.cz
Nová zimní sezona je na spadnutí, takže zbývá jen vybrat si to nejlepší místo, kde chcete brázdit svahy. Přinášíme tipy na skvělá zimní střediska v Alpách.

Davos (810–2844 m), Švýcarské Alpy

Malé Las Vegas v Alpách. Ceny jsou zde vysoké, místní svahy však stojí za to. Areál tvoří 5 propojených středisek. Společně se sousedním resortem Klosters je tu k dispozici přes 500 km sjezdovek. Nadšeni budou hlavně zkušenější lyžaři – v největším areálu Strella – Parsenn – Gotschna nad modrými sjezdovkami převažují těžší terény o délce 120 km. Zdoláním trasy začínající na nejvyšším vrcholu areálu, Weissfluhu (2844 m) – po 12km sjezdu překonáte převýšení přes 2000 m. Na širokých freeride svazích na Jakobshorn si jako ve snu budou připadat snowboardisté.

Běžkaři mohou pilovat techniku na 75 km tratí. Davos je kolébkou sportovního sáňkování, první oficiální závod se tu konal v roce 1883, proto je tu této kratochvíli věnován velký prostor. Kromě běžných sportů si zde můžete vyzkoušet paragliding nebo curling. Sjezdovky jsou precizně spravované, nepříjemné jsou jen místy velmi dlouhé kotvy. V Davosu lze příjemně strávit i nesportovní chvilky, můžete si zajít do kina či divadla, navštívit některé z místních galerií či muzeí a večer zakončit v jedné z restaurací, meze bude klást jen vaše peněženka.

Itálie

Sappada (1250 m), Dolomity

Středisko neoslní adrenalinovými sjezdovkami ani velikostí, nabízí pouze 25 km sjezdovek, v tom však tkví i jeho přednost, je odlehlé, klidné a vše je tu jaksi osobní a domácí – kouzelné místo s nepříliš rušným nočním životem. Částečným důvodem je ubytování v soukromých apartmánech, hotely spočítáte na prstech jedné ruky, jejich majitelé udělají vše pro to, aby se zákazníci cítili „jako doma“ a poznali vše typicky italské. Přesto každý Ital toto středisko dobře zná, je známé pro svoji tradici konání mistrovství v různých lyžařských disciplínách.

Sappada je oblíbeným místem rodin s dětmi, začátečníků a středně pokročilých lyžařů, neboť zdejší sjezdové tratě nejsou obtížné. V klidu si tady můžete vychutnat nejlepší horkou čokoládu na dřevěné terase hospůdky Duo Mile a podle slunce kráčejícího po vrcholcích hor počítat hodiny. V roce 2004 tu byl otevřen největší sněhový park v Itálii – Nevelandia – s řadou atrakcí, jako je například Snow Tubing. Tradiční událostí je karneval s typickými dřevěnými maskami, jenž se koná před Velikonocemi a trvá tři týdny. Nadšeni budou všichni, kteří si zimní dovolenou chtějí užít v klidu a rádi si vychutnají atmosféru staré malebné horské vesnice.

Kronplatz (975–2273 m), Jižní Tyrolsko

Je doslova vrcholem sněhových radovánek. Tyčí se do výšky 2275 m a je chváleno zejména pro nejmodernější vlekařské vybavení. Skvěle ošetřené sjezdovky se táhnou po všech stranách masivu, takže umožňují lyžování během dne podle pohybu slunce a kvality sněhu. Na 107 kilometrech sjezdovek se nemůže stát, že by si někdo nezajezdil, počet „černých padáků“ je zde nadstandardní a obtížností uspokojí i ambiciózní lyžaře. Na běžkaře čeká přes 200 km tratí, ochuzeni se budou cítit pouze milovníci freeridu a ticha. Špičková je zde i kuchyně. Obyčejné špagety zajistí skvělý chuťový zážitek. Na Kronplatzu se setkává spousta národností, multikulturní atmosféru posvěcuje dominanta na vrcholu hory – zvon Concordia 2000, symbolizující harmonii a jednotu.

Francie

Les Trois Vallées (1300–3230 m), Savojské Alpy

Lyžařský areál se rozléhá v oblasti „Tři údolí“ v Savojských Alpách a tvoří jej čtyři lyžařská střediska. Nabízí přes 600 km sjezdovek, 200 vleků a lanovek. Nejznámější středisko oblasti je současně nejvýše položeným střediskem v Evropě – Val Thorens, lyžovat je možné až ve 3000 metrech. Široké pláně se třpytícím se prašanem zaplaví radostí z jízdy každého. Náročnost sjezdovek je rozmanitá, na své si přijdou zkušení sportovci i začátečníci. Hotely jsou zpravidla umístěné přímo na svazích s vleky na dosah. Středisko Les Menuires se rozkládá v nižších polohách, ale nabízí navíc i 30 km běžeckých tratí. Výzvou pro lyžaře je sjezdová trať Léo Lacroix s délkou 2 km a převýšením 720 m. Dalším lákadlem je pak i pro freeridery lyžování v hlubokém sněhu na Lac du Lou nebo Les Encombres. V údolí uzavřeném vrcholkem Roc Merlet se rozkládá nejstarší a také nejluxusnější středisko oblasti – Courchevel. Rozděleno je do čtyř výškových úrovní navzájem propojených lanovkami a skibusy. Lákadly pro návštěvníky jsou 7km sjezdovka La Saulire s převýšením 1438 m a obtížná sjezdová trať Couloir Émile Allais. Příznivce prázdných sjezdovek potěší sjezdovky jako Briques či Jean Blanc.

Srdcem oblasti je středisko Méribel, které je ideální jako výchozí bod při zakoupení skipasu platícího pro celé Les Trois Vallées. Zajímavostí střediska je jeho propojení kabinovou lanovkou s lázeňským městem Brides-les-Bains, do kterého lze sjet i na lyžích. Střediska nabízejí jízdy na sněžných skútrech, procházky na sněžnicích, jízdy se psím spřežením, vyhlídkové lety balonem či na rogalu. Možnosti aprés-ski jsou velmi rozmanité.

Espace Killy – Val d’Isere a Tignes, Savojské Alpy

Na první pohled jedince neznalého místních poměrů odradí účelová architektura v Tignes i nevkusně upravená vesnice Val d´Isere a drahé parkování na centrálních parkovištích, na svazích ale na první dojem zapomene. Druhá největší lyžařská oblast ve Francii vznikla spojením dvou středisek, Tignes a Val d´Isere, navštěvníky rozmazluje převážně skvělou sněhovou pokrývkou, věčně slunečnými dny a 300 kilometry tratí. Název nese po místním rodákovi a olympijském vítězi J. C. Killym. Díky skvělým podmínkám pro freeride a bohatě vybaveným snowparkům je v tomto ohledu středisko evropskou špičkou, dokladem je pořádání X-games Europe – přehlídky adrenalinových sportů. Vyzkoušet zde můžete vše od kiteskiingu, telemarku, jízdy se psím spřežením po zamrzlém jezeře Tignes po paragliding, horolezectví či heliskiing. Není snadné rozhodnout, jezdí-li lidé do této oblasti kvůli perfektnímu lyžování, nebo nekonečné párty, která probíhá i na svazích. I proto zde početně převažují hlavně mladí lidé. Nevýhodou střediska jsou snad jen vyšší ceny za nijak komfortní a stísněné ubytování.

La Plagne

Oblast La Plagne je součástí areálu Paradiski a patří mezi nejvyhledávanější střediska na světě, i přes tuto skutečnost se však každý může realizovat podle svých potřeb bez omezení plynoucích z velkého množství lyžařů. La Plagne se skládá z 10 lanovkami a sjezdovkami propojených skiareálů s rozlohou na 100 km2. Na dvou ledovcích (Chiaupe a Varet) je k dispozici 239 sjezdovek, 141 lanovek, tři boardercrossy, čtyři snowparky a 2 U-rampy pro snowboarding, na vše platí jeden skipas.

Lyžařská oblast je rozdělena do dvou částí. Horní vede bezlesými ledovcovými svahy s moderními areály, nižší část zakončují malebné vesnice obklopené lesy poskytující romantiku, jež ledovcové svahy postrádají. Pro začátečníky jsou vhodné mírné svahy Belle Plagne. Na zkušené lyžaře čeká ledovcová oblast s prudkými černými sjezdovkami na severozápadním svahu Bellecôte. S ohledem na olympijskou minulost střediska, ve kterém ubytování mělo vyhovovat potřebám sportovců, jsou zde hotelové pokoje prostornější a pohodlnější, než je ve francouzských střediscích obvyklé. I La Plagne má kvalitní zázemí pro aprés-ski aktivity. Ideální je tak celý den zkoušet nové sjezdovky a noci pak „propařit“ v místních barech a klubech.

Rakousko

Murau – Kreischberg

Atraktivní středisko ležící v oblasti Murtal na jihozápadě Štýrska mezi pohořími Dolní Taury a Nockbergen. Nabídku pro zimní dovolenou tu najdou především rodiny s malými i odrostlejšími dětmi. Pro milovníky lyžování je k dispozici 42 km sjezdových tratí, 14 lanovek a vleků a také 28 km upravovaných běžeckých stop včetně vysokohorského okruhu o délce 5 km. Sjezdové tratě jsou ve výšce od 800 m do 2200 m, jde většinou o lehké až středně těžké kilometry sjezdovek. Na zimní sezonu 2010/2011 bude otevřena nová šestisedačková lanovka Orange Sixpack včetně nové panoramatické sjezdovky a vyhlídkový restaurant s terasou. Ve středisku objevíte také dobře připravený snowpark s halfpipe, big airem a boardercrosso­vou tratí.

Z Kreischbergu se lze napojit na přibližně 300 kilometrů dlouhou síť tratí v Horním Murtalu. Aprés-ski nabídka je i zde bohatá. Kreischberg je také místem pořádání významných závodů, např. mistrovství světa ve snowboardingu nebo světového poháru ve skicrossu. Díky zimním zážitkům mimo sjezdovky se region stává zemí skvělých dobrodružství.

Nachází se zde ledová lezecká stěna, podniknout můžete výlety na sněžnicích, vyjížďky na koních, bruslení nebo vyzkoušet paragliding. Specialitou je snowtubingová dráha se samostatným vlekem, dětský areál s „kobercem“, slalomová i rychlostní trať s časomírou, nová osvětlená sáňkařská dráha. A další možnosti v podobě plaveckého bazénu, tenisové a squashové haly, typických večeří v horských boudách či curlingu. Murau je město, které je velice ovlivněno 700letou historií: plno muzeí, divadelních představení, oblíbené zámecké koncerty a k tomu dominantní městská kapela dělají z tohoto města kulturní centrum oblasti Murau a Štýrska.

Obertauern (1740–2305 m), Vysoké Taury

Skiareál se rozkládá uprostřed salzburských hor. Díky své poloze se může chlubit čistým vzduchem, nejvyšším počtem slunečných dní v Rakousku a štědrou sněhovou nadílkou, díky které se mu přezdívá „sněžná planeta“. Vleky a sjezdovky jsou postaveny tak, že lze obousměrně lyžovat okolo střediska po 12km trase Tauernrunde bez sundání lyží. Každý si zde přijde na své. Nejistí lyžaři si zamilují panoramatické „dálnice“. Ti, kteří mají rádi soukromí, si samotu užijí ve výšinách, kam je doveze Sonnenlift či Zentrallift, zkušení si mohou svoji fyzičku prověřit na neupravované pistě Gamsleiten 2, jedné z nejnáročnějších sjezdovek v Rakousku.

Dostatek volného terénu je tu i pro freeride a jízdu v hlubokém sněhu. S ohledem na nadmořskou výšku je prakticky nemožné, aby lyžování bylo znemožněno nedostatkem sněhu. Na 100 km svahů je povětšinou velmi kvalitně upraveno a dopravu zajišťuje na 26 moderních lanovek a vleků. Obertauern je rájem pro tanečníky v lyžácích, aprés-ski tu má velký prostor, vrcholem je světový pohár ve snowkitingu. Kouzlo městečka utopeného mezi horami ohromilo i britské brouky, právě tady totiž Beatles natočili před lety klip ke svému hitu Help.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články