Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Ahmad a Kodaň

010-000.jpg
Milan Vodička, Pondělí, 18. ledna 2010
Povím vám, jak zahynul Ahmad. Ahmada nikdo nezná, nikdo o něm nikdy neslyšel, a kdyby ho nesežral tygr, zůstalo by to tak na věky věků.

Ahmad, o jehož osudu se zmínila BBC, byl obyčejný vesničan ve východní Indii, v deltě řeky Gangy. Před pár lety jsem tam byl. Je to vlastně nekonečná houština protkaná nesčetnými vodními rameny. Hotové bludiště. Mangrovy, kalná voda a temná džungle. Jednou tam Ahmad vyrazil, narazil na tygra a zahynul. Ahmad nemohl sežrat tygra, tak tygr sežral jeho. Zvláštní na tom je, že tygři v deltě zabíjejí vesničany stále častěji. Tygrů nepřibývá, smrtí ano.

Vysvětlení prý zní: Ahmad byl obětí globálního oteplování. Ano, toho, jak ho měl vyřešit světový summit v Kodani. To je totiž tak: jak v deltě Gangy stoupá voda – a tam opravdu stoupá, lidé i tygři mají stále méně místa, a tak na sebe nevyhnutelně narážejí. Někteří říkají, že to tak vůbec není, protože žádné oteplování neexistuje. Jiní připouštějí, že oteplování probíhá, ale je to vlastně pravidelné zakolísání přírody a člověk s tím nemá nic společného. Další se ovšem zapřísahají, že za to může jen a jen člověk.

Je to hádka, která nemá konce. A k ničemu. Mezitím se Maledivy pomalu potápějí, ledovce tají a ostrované z plochého pacifického Nauru píšou do Prunéřova, že jim svou elektrárnou doslova lijeme vodu do bot. Ale jedna strana nepřesvědčí druhou. Jak by mohla: říká se o právnících, že když dáte dva dohromady, jsou z toho tři právní názory. Lidstvo je úplně stejné. Tady je to o to horší, že není jednoznačný důkaz. Takže vše je hodně o víře.

Teď jsme sledovali Kodaň, která měla všechno zachránit. Příšerné divadlo: v dětství jsem z filmů uvykl představě, že až přijde budoucnost, bude lidstvo umět moudře jednat o věcech, které mu hrozí. Budoucnost dorazila, lidstvo se nepolepšilo. Kodaň to ukázala. Bohatý Sever tvrdí, že za všechno může Jih, ten však ukazuje prsty na Seveřany a křičí: To je pravý viník. Pak se znovu pohádají kvůli penězům.

Do toho přicházejí zaručené zprávy, že vlastně všechno je jinak, protože za oteplování mnohem víc než smrady ve vzduchu mohou obyčejné vodní páry. Každý ví všechno a nikdo neví nic. Zmatek nad zmatek. Divíte se ještě, že se nic nevyřeší? Ahmadova rodina už žádný důkaz nepotřebuje. Tátu jim sežral tygr, a to se dříve nestávalo.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články