Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Afrika v srdci Evropy

118.jpg
Autor článku: Michael Fokt, Úterý, 3. června 2014
Autor fotografií: Michael Fokt
Vyzkoušejte si nejnovější digitální efekty a prohlédněte si jednoho z nejvzácnějších lvů na světě. Kde to všechno najdete? Přímo v centru Holic, v muzeu jednoho z největších českých cestovatelů – doktora Emila Holuba.

Domorodci někdy přezdívají Viktoriiným vodopádům „dým, který hřmí“. Jejich první mapu nakreslil právě doktor Emil Holub. Není proto divu, že se s jejich moderním ztvárněním setkáte i v holickém muzeu. Můžete jimi projít z jedné strany na druhou. Ačkoli budete rozrážet hejna ryb, nepromočíte se ani trošičku. O mlžnou stěnu i o pohyblivou projekci, která na éterickém efektu vykresluje rybí těla, se stará nejmodernější technika.

Až vodopády projdete, dávejte si dobrý pozor, kam šlapete. Pravděpodobně totiž skončíte ve vodách řeky Zambezi nebo v trávě jihoafrické savany. Záleží pouze na tom, jaký motiv správci muzea pustí na speciální podlahovou projekci, která je mimochodem interaktivní.

Jak půjdete po hladině nebo mořem trávy, bude se celá scéna měnit podle vašeho pohybu. Může za to kamera, která vás neúnavně sleduje z ptačí perspektivy. Po překonání virtuálních překážek na vás čeká skutečné panoráma domorodé vesnice zachycené tak, jak ji asi viděl sám cestovatel během expedice. I tady však brzy poznáte stopy počítačových vylepšení. Za vesnicí totiž vychází i zapadá slunce a nad chýšemi přelétávají hejna digitálních papoušků.

Vycpaný Princ

Emil Holub posílal ze svých cest desítky tisíc nejrůznějších exponátů. Při jejich přebírání se tehdy lidé asi museli cítit jako Alenka v říši divů – mezi jiným na ně vykukovali luskouni v lihu, lebky jihoafrických domorodců Sanů, jimž se tehdy říkalo Křováci, vycpané antilopy nebo rohy nosorožců, které by dnes na černém trhu jistě vynesly závratné jmění.

Aby však kurátoři porozuměli popiskům sebraného materiálu, museli se často proměnit ve zvířecí detektivy. Ze záhadného „selete zemského“ se po přezkoumání vyklubal neméně bizarní hrabáč kapský a rostlina s přezdívkou „sloní noha“ dostala časem název smldinec – její zavalitý kmen končetinu chobotnatce skutečně připomíná.

Největší záhadu Holubových sbírek však odborníci rozkryli až v novém tisíciletí. A přitom byla lidem přímo na očích! Při své druhé výpravě si Emil Holub ochočil roztomilé lvíče. Nutno dodat, že k nelibosti ostatních členů výpravy. Holub si však ze samečka jménem Princ vychoval blízkého přítele – a ve dvou letech věku také statného lva.

Tak urostlého, že se Holubovi afričtí zaměstnanci báli čistit jeho klec. Tak dlouho, až se predátor otrávil čpavkem z vlastní moči. Cestovatel jeho smrti natolik litoval, že si nechal lva vycpat a přivezl si ho s sebou domů. Teprve nedávno vyšla najevo překvapující věc. Vycpaný lev patří k poddruhu, který vyhynul už v 19. století. Stal se tak jedním z pouhých sedmi lvů kapských, jejichž pozůstatky se zachovaly do dnešních dnů. Raritou, kterou si můžete v Holicích sami prohlédnout na vlastní oči.


HOLUBOVÉ ZDARMA

 • Otevírací doba: duben, září, říjen 9–12 a 13–16 hodin, od května do srpna do 17 hodin. Pondělí je zavírací den.
 • Lidé s příjmením Holub, Holubová mají poloviční slevu, a pokud se i jejich křestní jména shodují se jmény cestovatele či jeho ženy, mají vstup zdarma.
 • www.holubovomuzeum.cz

DŘEVĚNÉ SVATOSTÁNKY

Milujete dřevostavby? V okolí Holic jich najdete hned několik. Jsou to kulturní památky leckdy s pohnutým osudem.

 • V obci Horní Ředice jen těžko přehlédnete kostel sv. Václava. Všimněte si však dřevěné zvonice, která je o více než sto let starší než kostel sám. Vzdálenost z Holic: 3 km po silnici č. 29817.
 • Roubený kostelík prý stál v obci Veliny už v polovině 14. století a dnes nabízí unikátní pohled na dílo lidové architektury. Vzdálenost z Holic: 7 km po silnici č. 36.
 • Dobříkovský kostelík má toulavé boty. Původně totiž nestál vůbec zde, ale na daleké Zakarpatské Ukrajině. Ještě před válkou však stavitelé dřevěný kostel rozebrali a převezli sem, takže ho můžete obdivovat i vy. Vzdálenost z Holic: 14 km po silnici č. 35.

JEDNOU STOPOU

Na kostelíky se můžete jet podívat nejen autem, ale i na kole. Při té příležitosti můžete vyzkoušet i místní cyklotrasy.

 • Z Hodešovic do Starých Holic vede snadná cyklotrasa č. 4265 dlouhá 17 km.
 • Po cyklotrase č. 4191 dojedete z Holic až do krajského města Pardubice a cestou uvidíte i kostelík v Horní Ředici. Délka 23 km.
 • Snad nejsnadnější variantou je trasa č. 4238 do Moravan. Vede po asfaltových cestách a měří jen 9,5 km.

VZHŮRU DO SEDLA

Nejlepší pohled do krajiny je prý z koňského hřbetu. Můžete si to sami vyzkoušet na Ranči Bělečko.

 • Dospělí se můžou svézt na koni, děti na ponících. Kromě toho se zblízka setkají s dalšími zvířaty včetně koz, lam či různých plemen krav.
 • Pro hladové žaludky je připravená rančerská restaurace. Jestli přijedete na kole, můžete si tu obstarat základní cyklistické vybavení.
 • Vzdálenost z Holic: 13 km po silnicích č. 35, 3051 a 29826.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články