Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Afrika se rozloučila s „Mama Africa“

012-000.jpg
Zuzana Gálová, Čtvrtek, 11. prosince 2008
Afrika přišla o svou velkou hvězdu. Ve věku 76 let zemřela po koncertě v Itálii legendární Miriam Makeba, které v Africe neřeknou jinak než „Mama Africa“. Jako vůbec první zpěvačka afrického původu získala v roce 1966 cenu Grammy a její africké rytmy a jazzové písně uchvátily Ameriku.

Zpívala dokonce na narozeninové party Johna F. Kennedyho. Její osud byl ale tragický a plný zvratů. „Jednu minutu večeřím s prezidenty, další stopuji,“ řekla výstižně v rozhovoru pro BBC před osmi lety.

Miriam Makeba se narodila se v Johannesburgu jako dcera lidového léčitele. Bojovala proti apartheidu a za to ji vláda poslala na 31 let do exilu.

Žila v Americe, i odtud ale kvůli upozorňování na rasismus nakonec musela odejít. Další exil našla v Guineji, kde mimo zpívání pracovala jako zástupkyně OSN. Do své rodné země se vrátila v roce 1990. Osobně ji o to požádal Nelson Mandela. Miriam Makeba uchvátila svým uměním nejen Ameriku, její věhlas byl mezinárodní a jako „Mama Africa“ byla pro Afričany ztělesněním úspěchu, ženou bojující za lidská práva a nadějí do budoucna.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články