Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Africký salon krásy

108salonkrasy.jpg
Autor článku: Pavla Apostolaki, Středa, 28. října 2015
Autor fotografií: Profimedia.cz
Tajemství, které ženy z etnika Ovambo držely pod pokličkou několik desítek let, vylétlo na povrch. Nový kosmetický hit z černého kontinentu se jmenuje marulový olej.

Na přelomu února a března bývá v severní a střední Namibii veselo. Sotva žluté, zralé ovoce dopadne na zem, ženy pozvou své kamarádky pod stromy, aby za zpěvu a žertování připravily marulové víno. Plody o velikosti švestky napíchnou kozím rohem a z vyteklé šťávy vytvoří „omaongo“. Zbylé peckovice usuší po dobu několika měsíců a pak jednu po druhé ručně rozbijí kamenem o zem. Ze skořápky poté velkou dřevěnou jehlou vyloupnou dvě až tři jádra. Když jich nashromáždí pořádnou hromadu, přijede malý náklaďák. Drobné úlomky odveze do zpracovatelského závodu, kde z nich lisováním zastudena vznikne zlatohnědý olej.

Živobytí z posvátného stromu

Užitek oleje s příjemně sladkou vůní se však nevztahuje jen na ochranu pokožky a vlasů v drsných povětrnostních podmínkách. Příslušnice něžného pohlaví spojily své síly v zemědělském družstvu Eudafano, které jim pomáhá zlepšit jejich životní úděl. Sdružení tak poskytuje příjem přibližně pro tisíc sedm set padesát žen v opomíjené oblasti země, kde prakticky nejsou žádné příležitosti k výdělku. Namibijky tak získávají svůj vlastní příjem. Učí se spravovat finance a také rozvíjet podnikatelského ducha prostřednictvím produktu, jejž samy vyrábějí.

Převážná část husté tekutiny směřuje za evropskými fanoušky přírodní kosmetiky. Ovšem dostanete ji i na místních trzích nebo ve free shopu na letišti coby vzácný dárek z bývalé německé kolonie. Dobrou zprávou je, že zájem o africký elixír krásy ve světě neustále roste. A tak v oblasti Ohangwena, Oshana, Omusati a Oshikoto sázejí další stromy.


MARULOVÝ OLEJ

  • Skvělý přípravek pro cestovatele – chrání a vyživuje pleť u moře i na horách.
  • Ve dne poskytuje ochranu před UV zářením a vnějšími vlivy, v noci během spánku obnovuje kožní buňky a hojí případné kožní defekty.
  • Má statut přírodního antiagingového přípravku – zabraňuje tvorbě vrásek a zpomaluje stárnutí pleti.
Marulové plody jsou veliké asi jako švestka a z jejich šťávy se připravuje nápoj omaongo.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články