Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

500 let od překročení Panamské šíje

16.jpg
Autor článku: redakce, Středa, 4. prosince 2013
Autor fotografií: Profimedia.cz
V září letošního roku uplynulo 500 let od překročení Panamské šíje, tedy od doby, kdy oko prvého Evropana spatřilo vody Tichého oceánu. Byl jím španělský konkvistador Vasco Núnes de Balboa (1475–1517).

Svou cestu započal 1. září 1513 se 190 španělskými vojáky a asi tisícovkou indiánů. Po téměř měsíčním pochodu panamskými pralesy stanula výprava na břehu Tichého oceánu, v zálivu, který byl nazván San Miguel.

Další Balboovy plány směřovaly do Peru. Nestačil je však uskutečnit. Těsně před zahájením výpravy se stal obětí osobních intrik mezi konkvistadory a roku 1517 byl sťat.

Význam jeho objevu byl dalekosáhlý. Podél jím objevené šíje směřovaly další dobyvatelské výpravy: jednak na sever do Mexika (Cortéz v letech 1519–1520), dále pak na jih do říše Inků (Pizarro 1531–1532). Z hlediska zeměpisného pak Balboova výprava podala další doklad o tom, že Kolumbovou výpravou nebylo dosaženo Indie, ale že byl skutečně objeven nový světadíl. S konečnou platností byl Balboův objev potvrzen první výpravou kolem světa, kterou v letech 1519 až 1522 vedl portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães.

Jméno prvního Evropana, který překročil Panamskou šíji, dnes v Panamě připomíná město Balboa Heights – přístav na tichomořské straně Panamského průplavu – a název panamské měny el balboa.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články