Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Václava Šilhu, autora fotoreportáže Kdo hnízdí na Floridě

008-002.jpg
redakce, Úterý, 4. září 2007
Pokud bych měl svou odpověď shrnout, jako první mě napadají pojmy, jako je trpělivost, respekt a láska k přírodě. Volně žijící zvířata nemůžete postavit do ateliéru, dokonale je nasvítit a požádat je, aby se vhodně „tvářila“.

Pokud bych měl svou odpověď shrnout, jako první mě napadají pojmy, jako je trpělivost, respekt a láska k přírodě. Volně žijící zvířata nemůžete postavit do ateliéru, dokonale je nasvítit a požádat je, aby se vhodně „tvářila“. Často se stává, že při focení zajímavých okamžiků chybí dobré světlo, jindy je světlo dokonalé, ale zase není co fotit. Někdy jsou k vám zvířata zády nebo je na místě příliš vysoká tráva, a tak bych mohl pokračovat. Dalším důležitým předpokladem úspěchu je tedy i notná dávka štěstí.

Jak jste vlastně došel k tomu, že se specializujete na zvířata?

Ke zvířatům jsem měl blízko už jako malý kluk. K pramalému nadšení své maminky jsem si doma postupně zřídil i menší zoologickou zahradu. Když se mi pak do ruky dostal první slušnější fotoaparát, bylo jen otázkou času, kdy se tyto dvě záliby logicky propojí. Jednoznačným spouštěčem pak byla určitě moje první návštěva Keni, která fotografům přírody nabízí nepřeberné množství témat.

Chystáte se na Aljašku, na focení medvědů grizzly – bude to nebezpečná práce? Bude se lišit od práce v Africe i jinak než klimatickými podmínkami?

Chytřejší budu samozřejmě až po návratu. Na Aljašce jsem už sice fotil, ale tehdy šlo o poměrně „bezpečné“ orly bělohlavé. Nepředpokládám však, že by se práce s medvědy nějak významně lišila od fotografování jiných potenciálně nebezpečných zvířat. Nejsem žádný Indiana Jones a ve chvílích, kdy hrozí reálné nebezpečí, se raději fotografování vzdám. Žádná, byť sebelepší fotka nestojí za to, aby za ni člověk zaplatil svým zdravím. Domnívám se ale, že při dodržení určitých zásad není fotografování divokých zvířat o nic nebezpečnější než přechod přes rušnou pražskou křižovatku.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články