Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Petra Horkého, režiséra a příležitostného polárníka

008-002.jpg
redakce, Pondělí, 2. června 2008
Dva a půl roku zabrala kompletní příprava - tedy organizování, trénování fyzické kondice a také shánění peněz. Málokdo si uvědomuje, že každá cesta v historii stála spoustu peněz - například Amundsen se pro svoji posedlost dostal i do osobního krachu.

Dva a půl roku zabrala kompletní příprava – tedy organizování, trénování fyzické kondice a také shánění peněz. Málokdo si uvědomuje, že každá cesta v historii stála spoustu peněz – například Amundsen se pro svoji posedlost dostal i do osobního krachu.

Jak vypadá trénink na takovouto výpravu?

Abyste to zvládli, musíte mít natrénováno, musíte mít nějaký aparát, který vás podrží, který je schopen těch deset hodin denně pod zátěží fungovat. Já jsem prostě běhal. Třikrát týdně pět až sedm kilometrů a bez pauzy. To ale zase není žádný tvrdý trénink, spíš jsem i uvítal, že jsem se vrátil do formy z dob, kdy jsem aktivně sportoval. Myslím, že je to víc o hlavě než o těle. Je to psychická záležitost. Ujasnit si, že tam chce člověk dojít a proč, a pak tomu věřit a vydržet.

Co všechno chystáte teď, po návratu?

Dělám poslední korektury knížky, kterou na základě mých deníkových záznamů sestavil Zdeněk Čech. „Zpráva o cestě na severní pól“ by se tak během června měla objevit na pultech knihkupectví. Paralelně s tím pracuje grafik Martin Šusta na podobě fotovýstavy, která bude mít v červenci svoji premiéru v obchodním centru Chodov v Praze a potom se vydá na svoji cestu po obchodních centrech celé republiky. Vyvrcholením pak bude velká výstava v Národním muzeu, jejíž otevření plánujeme na duben příštího roku. Hlavním motivem k cestě na pól ale bylo natáčení. Film z cyklu Na cestě, který popisuje polární kraje, by měla vysílat Česká televize o Vánocích tohoto roku.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články