Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Pavla Hoška, znalce Madagaskaru

008-002.jpg
redakce, Pátek, 2. května 2008
Když se zakládal Africký národní kongres, Philibert Tsiranana, první prezident nezávislého Madagaskaru, prý prosazoval, aby se budoucí slovutná instituce jmenovala Kongres národů Afriky a Madagaskaru.

Když se zakládal Africký národní kongres, Philibert Tsiranana, první prezident nezávislého Madagaskaru, prý prosazoval, aby se budoucí slovutná instituce jmenovala Kongres národů Afriky a Madagaskaru. Jeho návrh neprošel, ale myslím, že ani ne tak proto, že by neměl pravdu; spíš to zakladatelům přišlo zbytečně moc dlouhé. Slova „Madagaskar“ a „jedinečnost“, to jsou vlastně synonyma. Většinu věcí, které najdete na Madagaskaru, najdete jen a jen tam. To platí pro zvířata, rostliny, lidi, jejich zvyky a kulturu.

2. Vracíte se tam i jako přírodovědec – jaké výsledky přinesla vaše poslední expedice Lemuria?

Poslední výprava měla několik přírodovědných cílů. Některé zcela konkrétní – například spatřit a zdokumentovat velmi vzácnou a botanicky neobvyklou rostlinu jménem Takhtajania perrieri nebo unikátního lemura známého jako ksukol ocasatý. Také jsem se chtěl podrobněji seznámit s ekosystémy vysokých hor.

3. Jak je na tom Madagaskar z hlediska ochrany přírody všech těch unikátních druhů? Zůstanou podle vás zachovány ještě dalších alespoň sto let?

Zhruba před pěti lety se současný prezident Marc Ravalomanana zavázal, že ztrojnásobí plochu chráněných území, čili že zhruba 10 % rozlohy ostrova bude součástí nějaké rezervace či národního parku. Vyhlášení nových chráněných území v letech 2005 a 2006 ukazuje, že svá slova myslel vážně a že se mu je podaří splnit. Důležitější než vznik nových rezervací je však jejich dlouhodobá správa a fungování. I tady je myslím Madagaskar na dobré cestě. Vím, že srovnání s naší republikou dost pokulhává, ale zkuste v zemích Koruny české najít chráněné území, kde se nesmí nic stavět, kde nesmí nikdo bydlet, kam nevede jediná silnice či železnice a kam je vstup povolen pouze s průvodcem a po zaplacení poplatku. A právě taková jsou na Madagaskaru všechna chráněná území. Celkem dobrý, stav uvážíme-li, že Madagaskar je jednou z nejchudších zemí světa.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články