Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Kamilu Šimkovou, cestovatelku a dokumentaristku

008-001.jpg
redakce, Pátek, 17. červnaec 2009
Jižní Amerika mi učarovala už v době, kdy jsem studovala geografii na Přírodovědecké fakultě UK. Země jako Ekvádor, Bolívie a hlavně Peru patří z geografického hlediska k nejpestřejším oblastem na světě a musí být, alespoň podle mne, snem snad každého přírodovědce se tam alespoň jednou podívat.

Jižní Amerika mi učarovala už v době, kdy jsem studovala geografii na Přírodovědecké fakultě UK. Země jako Ekvádor, Bolívie a hlavně Peru patří z geografického hlediska k nejpestřejším oblastem na světě a musí být, alespoň podle mne, snem snad každého přírodovědce se tam alespoň jednou podívat. Pochopitelně něco jiného je teorie a něco jiného, když se pak sami ocitnete někde uprostřed andských velehor, amazonské džungle či v písečné poušti kdesi na břehu Pacifiku. Stejně jako příroda mě ale zajímají i lidé, jejich osudy, tradice, způsob života.

2. Pracujete v autorské dvojici s manželem – poznali jste se na cestách, nebo jste se na první cestu vydali společně?

Poprvé jsme se do Jižní Ameriky vydali v roce 1995 s expedicí, kterou organizovala právě Přírodovědecká fakulta. Tehdy ovšem ještě nezávisle na sobě a se zcela odlišnými ambicemi. Já jsem jela jako čerstvá absolventka dychtivá poznávat nabyté vědomosti v praxi, Vladimír coby fotograf s jedinečným sportovním úkolem. Jako první na světě přeplul na windsurfu jezero Titicaca. Faktem ovšem je, že právě tahle výprava spojila naše osudy a zásadně ovlivnila náš další osobní i profesní život. Stali jsme se novináři, cestovateli a od roku 1999 též dokumentaristy.

3. Změnilo nějak narození potomků váš přístup k cestování a styl cestování?

Pochopitelně narozením dětí se omezily naše (tedy zejména moje) časové možnosti. Už se nemohu vydávat na několikaměsíční výpravy a některých jsem se musela vzdát úplně. Pečlivěji zvažuji, kam se vydat, přemýšlím nad riziky, která jsem si dříve tolik nebo vůbec nepřipouštěla. Zkrátka ke všemu, co podnikáme, se snažím přistupovat s větší zodpovědností, jakkoliv je to s Vladimírem těžké. Jeho totiž lákají výpravy právě do míst, kam není snadné se dostávat, a jsme tak často dlouhou dobu bez jakéhokoli kontaktu. Jsme však oba přesvědčeni, že to, co děláme, má smysl a že to ocení nejen naši diváci a čtenáři, ale jednou i naši dva synové.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články