Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Jiřího Sladkého, cestovatele a znalce Íránu

010-002.jpg
redakce, Čtvrtek, 4. prosince 2008
Mediální obraz země není příliš dobrý. Mediální obraz se v íránském případě od reality dost podstatně liší. Proti svému okolí působí Írán jako neobvyklá oáza bezpečnosti.

Mediální obraz země není příliš dobrý. Mediální obraz se v íránském případě od reality dost podstatně liší. Proti svému okolí působí Írán jako neobvyklá oáza bezpečnosti. Pravděpodobnost, že cestovatel v zemi přijde k úhoně, je o mnoho nižší než v evropských „destinacích“. Až na krajní jihovýchod. Balúčtí separatisté, podporovaní narkomafií a zahraničními zpravodajskými službami, stále hrozí. Snad aby se zviditelnili, unesou občas neopatrného turistu nebo zastřelí cestující v autech či autobusech.

2. Pozorujete za poslední desetiletí nějaké změny v íránské společnosti?

Pomyslíme-li na to, že vlastní Peršané tvoří sotva polovinu 70milionové populace, je s podivem, že stát stále drží pohromadě. Svědčí to o jeho vnitřní síle a kontinuitě. Je celkem logické, že tím tmelem je šíitský islám. Ti, kdo jej nevyznávají, nemají úplně tatáž práva. Takový je úděl Turkmenů, Arabů nebo zmiňovaných Balúčů, ale také malé části Kurdů. Postupem doby, tak jako jinde ve světě, se minority hlásí o slovo – ať už jde o etnika nebo o ženy, které jsou v zemích islámu vlastně také jakousi „minoritou“. Jejich postavení v Íránu, pro oči Evropana možná nedobré, ve srovnání s muslimskými sousedy nevychází nejhůř. Tradiční pohled muslimů na práva žen a rodiny je odlišný od našich zvyklostí. Desetiletí v íránských podmínkách neznamená až tolik. Zatímco moc střídavě povoluje a přitahuje otěže dohledu, nepochybně roste tolerance společnosti vůči formálním pokleskům.

3. Jak se dívají běžní Íránci na turisty a co může člověk očekávat od lidí, pokud se vydá do Íránu?

Příslovečnou pohostinnost v muslimských zemích není třeba představovat. V Íránu to platí o to víc, že je tu turistů příjemně málo. V posledních třech letech jsem cestoval po Íránu s rodinou. Máte-li s sebou malé dítě, pomáhají vám na každém kroku. I když cestujete s batohy a penězi zrovna nehýříte. Nedovedu si představit, že by totéž u nás čekalo asijské uprchlíky, třeba zrovna z Íránu. To jsou postřehy, nad kterými je třeba přemýšlet a které vyvolávají mnoho až kacířských otázek…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články