Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Františka Zvardoně, autora fotoreportáže o rádžastánských ženách

008-002.jpg
redakce, Pátek, 3. Srpen 2007
Navzdory dnešní době celebrit, technického vývoje a počítačů se zdá, že se v Rádžastánu zastavil čas. Země má neuvěřitelně barvitou historii a uchovává si všechny své dávné tradice. Vidíte je na každém kroku, odráží se v životě místních obyvatel, v architektuře. I když tu existují obrovské sociální rozdíly, máte pocit, že to není prvořadý problém téhle oblasti.

Navzdory dnešní době celebrit, technického vývoje a počítačů se zdá, že se v Rádžastánu zastavil čas. Země má neuvěřitelně barvitou historii a uchovává si všechny své dávné tradice. Vidíte je na každém kroku, odráží se v životě místních obyvatel, v architektuře. I když tu existují obrovské sociální rozdíly, máte pocit, že to není prvořadý problém téhle oblasti. Zkrátka je to země, kde nade vším vládne krása. Rádžastán byl součástí mého fotografického projektu, v němž jsem se pokusil zachytit podoby různých civilizací a kultur, které postupně převálcovává náš západní svět.

Co indické ženy? Čím vás okouzlily?

Snad nejvíc tu každého musí fascinovat úzké siluety žen v barevných sárí. Lehký vítr rozevlává jejich oděv a možná díky tomu vám připadá jejich chůze ještě lehčí a vznešenější. A když se na vás zpod závoje usmějí, jste okouzleni po zbytek dne. Navzdory tomu nejtvrdšímu způsobu života dokážou být velmi vznešené.

Žijete a pracujete dlouhou dobu ve Francii, co vás přimělo začít znovu publikovat v Čechách?

Žiji ve Francii dvacet let a publikuji v nejrůznějších časopisech a nakladatelstvích. Projel jsem velký kus světa, naučil se několik řečí, publikoval a ilustroval stovky knih. Přišel ale asi čas, kdy se mi zastesklo po mém rodišti, po jazyku. Žádný jej nemůže nahradit – za každým slovem se ukrývá spousta vzpomínek a prožitých chvil. Podělit se o svoje snímky a zkušenosti s českými čtenáři je pro mě jistá forma návratu. A jsem strašně rád, že se rozvinula blesková spolupráce zrovna s časopisem Lidé a Země, který jsem četl ještě před odchodem do Francie.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články