Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Františka Štauda, vědce, fotografa a cestovatele v jedné osobě

008-002.jpg
redakce, Pátek, 1. Srpen 2008
1. Dá se skloubit věda s cestováním (skoro) na plný úvazek? Nebo je to opačně: cestujete na plný úvazek a k tomu máte navíc vědeckou práci?

Docent na Karlově univerzitě i fotograf-cestovatel jsou časově velmi náročné profese: přednášky, semináře, psaní odborných publikací a vedle toho přípravy cest i cesty samotné, realizace zakázek pro zahraniční klienty a agentury. A k tomu mám dvě skvělé malé holky, šesti- a osmiletou, se kterými chci trávit co nejvíce času. Recept na časovou synchronizaci je překvapivě jednoduchý: stanovit si priority a zvážit, čemu chci věnovat svůj čas; třeba televize nebo počítačové hry u nás doma nemají místo. Často lidem říkávám, že jsem nezaměstnaný, ale mám dva skvělé koníčky, které mě baví i živí. A baví mě oba stejně, i věda a výuka může být docela adrenalinová záležitost. Bohužel, z platu docenta bych se nedostal ani stopem na Slovensko.

2. Jaký zážitek pro vás byla Keňa – co bylo nejnepříjemnější, nejnebezpečnější, co vás překvapilo?

Na šváby v posteli, hmyz na talíři, prach a špínu za krkem jsem si zvykl rychle. Na smutné oči zbídačených lidí, hlavně dětí na severu, jsem si nepřivykl vůbec. Často mi při pohledu na tu beznaděj vlhly oči. Nejnebezpečnější z celé cesty byl asi přechod pohoří Nyiru. Nebyl jsem na to připraven – jenom já a pár černých Samburů. Cestu jsem spíše protrpěl, než prožil a bez pitné vody to byl očistec. Dobrovolně bych to nikdy neopakoval. Zpětně ale zjišťuji, že mi to hodně dalo a leccos jsem se o sobě dozvěděl (tedy nic moc povzbudivého).

3. Jaká je bezpečnostní situace na severu Keni?

V době mé cesty byly na severu Keni kmenové nepokoje kvůli nedostatku vody – můj keňský kamarád byl ale fantastický a i poněkud dramatickými situacemi, kdy po nás v turkanské vesnici létaly kameny, mě provedl beze šrámů. Některým oblastem jsme se však museli vyhnout, abychom předešli problémům. Dnes už se to, pokud vím, uklidnilo. V severní Keni není opatrnosti nikdy nazbyt, i když na druhou stranu, zahraniční média často lokální problémy zbytečně nafukují.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články