Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro fotografku Jarmilu Kovaříkovou

008-001.jpg
redakce, Úterý, 26. ledna 2010
Vaše fotografie, které doprovází reportáž z Etiopie, získaly čestné uznání na Czech Press Photo 2009. Jak vznikaly? Kde se vzal nápad odjet do Etiopie, jaké byly okolnosti focení?

Nápad odjet do Etiopie vznikl náhodou. Celou dobu jsem se totiž chystala do Pákistánu, ale těsně před odletem rezignoval prezident Parvíz Mušaraf, takže jsem cestu musela kvůli bezpečnostní situaci zrušit. Zprvu jsem chtěla v Etiopii nafotit „talířáky“, tedy kmen Mursiů. Šílenství neurvalých turistů mi ale focení dostatečně znechutilo. A tak jsme zvolili jinou trasu a objevili kráter El Sod. Do něj jsem se pak za dva měsíce vrátila, abych nafotila každodenní lopotu místních solných dělníků.

Fotila jste také v Las Vegas Američany, které krize obrala o celý majetek. Jaké to bylo?

Focení reportáží s sebou nese hodiny často neúspěšného čekání, vyřizování. Las Vegas patřilo k jedné z mých nejsložitějších fotoreportáží. Složité bylo svým obsahem, pořád jsem si na focení utrpení lidí nezvykla a asi nikdy ani nezvyknu, ale také realizací. A když už jsem se konečně k lidem na ulici mohla přiblížit, mnoho z nich protestovalo, že na ně mířím objektivem. Přes výslovné „ne“ ze zásady nefotím, takže jsem dost často jen smutně pozorovala situace, které vysloveně žádaly o zachycení. A to je pro fotografa doslova utrpení.

Na co se chystáte v roce 2010, jaké máte plány?

Já moc neplánuji. Maximálně pár měsíců dopředu, takže dnes vím s jistotou jen to, že s přítelem odjedeme za dva měsíce do afrického Mali. Rádi bychom primárně nafotili tamější kmeny a vybíráme další témata, která nás fotograficky zaujmou. Pak mám v merku ještě další země, jako Nepál, Uruguay a Súdán, ale jak se znám, nakonec přijde něco neočekávaného a já se ocitnu v zemi, o které bych to dnes neřekla.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články